Żarówka

„Żarówka”

„Jakie znamy żarówki?” Poproś tatę lub mamę o pokazanie różnych żarówek jakie macie w domu. Przypomnij sobie jakie mamy oświetlenie w naszym przedszkolu (świetlówki). Zastanów się i odpowiedz: Co by było gdyby zgasło światło? Potem obejrzyj z domownikami film  dla młodych marzycieli: Co się kryje w żarówce ? uniwersytet dzieci.  oraz https://ninateka.pl/film/pan-toti-magiczna-latarka Światło dawniej i dziś https://www.youtube.com/watch?v=IxTugsIy_Kw

„Światło i cień” Pomoce : latarka, koc, różnorodne małe przedmioty. Pozasłaniajcie w domu rolety, zgaście światło i sprawdźcie jak wygląda cień ręki na ścianie, na suficie, kiedy staje się większy a kiedy mniejszy. Spróbujcie odgadnąć czyj to cień? Jedna osoba stoi tyłem, druga podświetla wybrany przedmiot. Należy odgadnąć co to jest ? Po zabawie schowajcie się pod kocem , zapalcie latarkę i wymyślcie sobie jak wyglądałby świat bez światła.

„Pstryk” Posłuchajcie wiersza J. Tuwima „Pstryk” Odpowiedzcie na pytania: Gdzie mieszka prąd? Co należy zrobić aby zapalić i zgasić światło?

Julian Tuwim - Pstryk

Sterczy w ścianie taki pstryczek,
Mały pstryczek-elektryczek,
Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk,
To się widno robi w mig.

Bardzo łatwo:
Pstryk - i światło!
Pstryknąć potem jeszcze raz,
Zaraz mrok otoczy nas.
A jak pstryknąć trzeci raz-
Znowu dawny świeci blask.

Taką siłę ma tajemną
Ten ukryty w ścianie smyk!
Ciemno - widno -
Widno - ciemno.

Któż to jest ten mały pstryk?
Może świetlik? Może ognik?
Jak tam dostał się i skąd?

To nie ognik. To przewodnik.
Taki drut, a w drucie PRĄD.
Robisz pstryk i włączasz PRĄD!
Elektryczny bystry PRRRRĄD!
I skąd światło?
Właśnie stąd!

„Ciemno- widno” Na hasło widno zapalamy światło i kręcimy się dookoła siebie, na hasło ciemno stajemy nieruchomo, możemy za miast mówić:  tylko zapalać i gasić światło.

„Lampka” Pomoce: kubek po dużym jogurcie ( bez naklejki) , mała latarka, rolka po papierze. Oklej rolkę papierem, lub pomaluj. Przyklej kubek po jogurcie do rolki, do środka włóż latarkę i gotowe. W przypadku braku latarki można zrobić lampkę z świeczki tea-light i słoika.

„Karta pracy”- Dokończ rysunek

Data dodania: 2020-04-16 07:37:35