Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci

30 kwietnia to dzień, który na całym świecie przypomina o prawach dziecka. Bo dzieci mają swoje prawa i należy ich przestrzegać.

.

Prawa dziecka:

Obowiązki dziecka 6 - letniego

Jak widzicie, każdy człowiek oprócz swoich praw, ma też swoje obowiązki.

Dzisiejsza data, 30 kwietnia przypomina nam wszystkim: i dorosłym i dzieciom, że nie wolno bić dzieci. Nie wolno nikogo bić i krzywdzić.

Janusz Korczak - pedagog i  lekarz był przeciwnikiem jakiejkolwiek przemocy i wielkim obrońcą i przyjacielem dzieci. To on powtarzał dorosłym, że "nie ma dzieci, są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innej grze uczuć".

I dodawał, że "jeśli rodzic nie potrafi wytłumaczyć dziecku słowem, to niech nie łudzi się, że wytłumaczy coś siłą".

Dlatego musicie pamiętać, że rozwiązywaniu konfliktów służy dialog, to właśnie za pomocą rozmowy możemy dać znać, co nam się nie podoba, czego nie chcemy, czego nie lubimy. Rozmowa a nie przemoc - to moje przesłanie dla Was.

Teraz przekazuję Wam pozdrowienia od Olafa i Huberta. Chłopcy tęsknią za Wami i pracują w domu. Ćwiczą w książce i przeprowadzają wiele eksperymentow. Oto jeden z nich:

Data dodania: 2020-04-30 13:16:16
Data edycji: 2020-04-30 14:07:41