Skąd się bierze ser?

Dzień dobry :-)

Czy zastanawialiście się, skąd się bierze ser? Nieeee, nie ze sklepu. Teraz wiem, że zadałam niewłaściwe pytanie. Spróbuję jeszcze raz: - Czy wiecie, jak i z czego powstaje ser?   Nie? Zaraz się dowiecie, zapraszam na fim:

Jakie produkty wytwarza się z mleka? Czy tylko sery? Nie, jest ich naprawdę sporo. Posłuchajcie wiersza i starajcie się zapamiętać jak najwięcej nazw tych produktów:

Przetwory z mleka

Bożena Forma

Na zakupy wyruszamy,

dużą torbę zabieramy.

Trzeba kupić serek biały,

i ser żółty w dziury cały.

Smaczny jogurt waniliowy,

naturalny, truskawkowy.

I koniecznie też maślankę,

ser topiony i śmietankę.

Różne są przetwory z mleka,

zatem niechaj nikt nie zwleka.

Dnia każdego - to zasada,

coś z nabiału niechaj zjada.

Podobał się Wam wiersz o przetworach mlecznych?  Zastanówcie się teraz, jakie zwierzęta dają nam mleko? czy tylko krowy? Oczywiście, że nie. Przypomnijcie sobie nazwy tych zwierząt.

Czy zapamiętaliście nazwy przetworów mlecznych? Postarajcie się wymienić je wszystkie i wtedy:

1) Wysłuchajcie, jaką głoską rozpoczyna się słowo i kończy;

2) Podzielcie to słowo na sylaby

3) Przegłoskujcie każdy wyraz, który jest nazwą mlecznego produktu.

Brawo! Coraz piękniej głoskujecie, a to nie jest łatwe.

Zapraszam Was teraz do oberzenia filmu o tym, jak kiedyś na wsiach przechowywano żywność. Kiedyś, gdy nie było lodówek:

Kiedyś nie było łatwo, prawda? Dzieci też nie miały takich zabawek, jakie Wy macie teraz. Obejrzyjcie fim pt.  "Jak bawiły się dzieci 100 lat temu" :

A teraz czas na pracę twórczą; z dostępnych Wam materiałów zróbcie zabawkę. Najpierw zastanówcie się, co chcecie zrobić, następnie przygotujcie materiały do pracy. Gotowe? Zaczynamy! Oczywiście, bardzo proszę o zdjęcia waszych prac. Wystawa zabawek zrobionych przez Was będzie absolutnym hitem :-)

Po skończonej pracy koniecznie umyjcie ręce!

Chcę Wam jeszcze zaproponować gimnastykę .....  umysłu. Mam dla Was kilka zagadek logicznych:

1.   Zawsze przyjdzie, ale nigdy nie przyjdzie dzisiaj. Co to takiego???    (Jutro)

2.   Co jest na końcu tęczy???   (Litera "A")

3.   Co to jest: Małe, czerwone, trójkątne???   (Mały, czerwony trójkąt)

4.   Jeśli troje dzieci i ich trzy psy nie znajdowały się pod parasolem, to jak to się stało, że nie zmokły???   (Nie padał deszcz)

5.   Kilka osób chciało przeskoczyć przez ołówek, który leżał na podłodze. Nikomu się to nie udało. Dlaczego??? (Ołówek leżał pod   ścianą)

6.   Czy kura może się nazwać ptakiem??  (Nieeee, przecież kura nie potrafi mówić)

7.   Małpka, papuga i lemur ścigają się na szczyt palmy kokosowej. Które z tych zwierzą pierwsze zerwie banana? (Żadne, bo banany nie rosną na kokosowych palmach)

8.   W parterowym domu były zielone meble, zielone okna, zielone ściany, zielony kot i zielone krany. W jakim kolorze były schody?  (Przecież nie ma schodów w parterowym domu )

9.   Franek zrobił dziurę w balonie, ale nie było przy tym żadnego hałasu. Jak to możliwe??? (Balon nie był napompowany)

10. Siedzisz w samolocie. Za Tobą jest koń, przed tobą samochód. Jak to możliwe??? (Jesteś  na karuzeli)

Data dodania: 2020-03-27 11:04:24