O kurczątku, kaczątku i zajączku - Przedszkole nr 1 w Warszawie

O kurczÄ…tku, kaczÄ…tku i zajÄ…czku

KurczÄ…tko, kaczÄ…tko i zajÄ…czek

Podobną symbolikę ma kurczątko, kaczątko i zajączek. Stanowią symbol odradzającego się życia.

Tradycja umieszczania kurczaczka lub kaczÄ…tka w koszyku ma wiejskie korzenie, ponieważ gospodarze chcieli w ten sposób podkreÅ›lić wagÄ™ narodzin nowego życia oraz wiosny. To wÅ‚aÅ›nie na wiosnÄ™ rodzÄ… siÄ™ nowe rośłiny, odradzajÄ… na nowo pÄ…czki na drzewach, zwierzÄ™ta kolejny raz budzÄ… siÄ™ z zimowego snu do aktywnego zycia.

Dodatkowo żóÅ‚ty kolor pisklÄ…t oznacza radość i kojarzy siÄ™ ze sÅ‚oÅ„cem, które juz coraz częściej pojawia siÄ™ wiosnÄ…, wÅ‚aÅ›nie w okresie ÅšwiÄ…t Wielkanocnych.

ZajÄ…c też jest symbolem dobrobytu czyli tego, że nikomu niczego nie brakuje przede wszystkim do jedzenia.  Co wiąże siÄ™ z koszykiem wielkanocnym, w którym sÄ… przecież produkty spożywcze. Zajac symbolizuje także witalność - zdrowie,

Wielkanocny zajÄ…czek wywyodzi siÄ™ z niemieckiego zwyczaju.

Zgodnie z tradycjÄ… dzieci otrzymywaÅ‚y od zajÄ…czka drobne prezenty. Przede wszystkim -  sÅ‚odycze w postaci czekoladowych jajeczek. Wielkanocny poranek zaczynaÅ‚ siÄ™ od zabawy na Å›wierzym powietrzu. Dzieci szukaÅ‚y w ogrodzie ukrytego koszyka ze sÅ‚odyczami albo porozkÅ‚adanych w różnych miejscach czekoladowych jaj. ÅšcigaÅ‚y siÄ™ przy tym, kto znajdzie ich najwiÄ™cej.  W naszym kraju zwyczej ten obchodzony jest gÅ‚ownie na ÅšlÄ…sku, Pomorzu i w Wielkopolsce.

Pisankowa zabawa:

Pierwsza wersja zabawy: Pokoloruj pisanki, wytnij  i poproÅ› rodzica o ich schowanie. Straj siÄ™ jak najszybciej je odnaleźć.

Druga wersja zabawy z kodowaniem: Pokoloruj pisanki, wytnij i poproÅ› rodzica o schowanie ich oraz mówienie Ci wskazówek do poruszania siÄ™ w kierunku schowanej pisanki okreÅ›lajÄ…c kierunki w przestrzeni i ilość kroków np.

,,Trzy kroki do przodu, dwa w lewo, dwa do przodu, i pięć w prawo.

Zanim przystÄ…pisz do zabawy zrób 10 zajÄ™czych susów po pokoju i dotknij rÄ™kÄ… miejsca, w którym bije Ci sece - tÄ… rÄ™kÄ…, która znajduje siÄ™ po tej samej stronie co serce. To rÄ™ka lewa, Ćwiczenie to pomoże Ci Å‚atwiej okreÅ›lić kierunki w przestrzeni.

Po zabawie zapraszam na chwilÄ™ majsterkowania.

Ruchomy zajÄ…czek - Zrób go sam

Data dodania: 2020-04-10 12:38:00