Muzyka kosmosu i oceanów

Dzień dobry

Dzisiaj jest środa, 6 maja 2020 roku. Wczoraj był ........ (wtorek), a jutro będzie ........ (czwartek)

Imieniny obchodzą: Filip, Jakub, Jan, Bartłomiej, Benedykta, Domagniew, Ewodia, Ewodiusz, Franciszek, Judyta, Jurand, Miłodrog, Placyd, Teodot.

Przysłowie na dziś:  "Na świętego Filipa jeśli deszcz rzęsisty, będzie plon dobry i czysty"

Dzisiaj obchodzimy:

• Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
  • Międzynarodowy Dzień Bez Diety
  • Święto Gwardii Szwajcarskiej

Filipowi i Bartusiowi życzymy wielu pięknych dni, sukcesów w szkole, spełnienia marzeń i wielu przyjaciół. Dla Was piosenka:

Już wiecie, że na Ziemi otaczają nas dźwięki. Ale co dzieje się gdzieś daleko w kosmosie lub głęboko, pod falami oceanów?

Tam też można usłyszeć bardzo interesujące dźwięki.  Posłuchajcie ich i powiedzcie, czy to też muzyka? Zapraszam Was na podwodny i kosmiczny koncert. Zaczynamy od ..... oceanu.

Czy wiecie, że delfiny potrafią śpiewać? Posłuchajcie:

potrafią też się śmiać:

Teraz już wiecie, że że pod wodą też można usłyszeć dźwięki. Ale jak jest w kosmosie? Tam jest inaczej. Bez ziemskich cząsteczek powietrza niewiele można usłyszeć. W zasadze panuje tam przerażająca wręcz cisza, ale .....   niektóre planety czy też gwiazdy wydają dźwięki obracając się. Posłuchajcie ich. To zupełnie inna muzyka.

I jeszcze jeden międzyplanetarny koncert:

Wysłuchaliście dzisiaj dźwięków z miejsc dziwnych, tajemniczych i trochę nieoczywistych. Są zupełnie różne od tych, które znaliście dotychczas. Czy są piękne? Czy może raczej interesujące i dziwne? Postarajcie się opowiedzieć o swoich odczuciach.

Czy zgadzacie się ze stwierdzeniem, że wszystko, co wydaje dźwięk, jest instrumentem? Odpowiedzcie, proszę. Swoją wypowiedź postarajcie się umotywować, czyli wytłumaczyć, dlaczego tak sądzicie. Mówcie pięknymi, pełnymi zdaniami. Wiem, że potraficie!

Teraz mam dla Was kilka zadań. Każde z podanych słów podzielcie na sylaby i głoski. Wysłuchajcie, jaką głoską rozpoczyna się i kończy każde słowo. Gotowi? Zaczynamy:

• Kosmos
  • Gwiazda
  • Planeta
  • Ocean
  • Wieloryb
  • Delfin
  • Muzyka
  • Humbak (sprawdźcie, co to jest)
  • Dźwięk
  • Cisza

Matematyka

Dzisiaj poćwiczymy zapis działań matematycznych, czyli wprawiamy sie w pisaniu cyfr i znaków matematycznych. przepiszcie proszę, na kartkę działania matematyczne, zwróćcie uwagę na wielkość tych znaków no i oczywiście obliczcie i wpiszcie wynik działania.

• 3 + 4 =
  • 9 - 7 =
  • 2 + 12 =
  • 17 - 17 =
  • 8 + 4 =
  • 1 + 19 =
  • 10 - 8 =
  • 19 + 1 =
  • 4 + 16 =
  • 11 - 8 =

A dla dzieci, które chcą rozwiązać trudne zadanie mam trzy działania:

• 2 + 4 + 2 =
  • 3 + 2 +  1 =
  • 5 + 3 + 2 =

Zajrzyjmy jeszcze do Centrum Nauki Kopernik. Eksperyment, który zobaczycie jest naprawdę zdumiewający. Ale musicie wykonać go sami  :-)

Kolejna litera alfabetu do ćwiczeń to J, j

litera J, j

Pozdrawiam Was i życzę dobrej zabawy przy eksperymencie optycznym.

Kasia

Data dodania: 2020-05-06 11:31:28