Moje ulubione książki

Dzień dobry,

Dzisiaj jest poniedziałek, 20 kwietnia 2020 roku. Wczoraj była ...... (niedziela), jutro będzie .....   (wtorek).

Imieniny obchodzą:  Czesław, Agnieszka, Cieszyrad, Dionizjusz, Dionizy,Ekspedyt, Ekspedyta, Elfeg, Ema, Emma, Irydion, Jerzy, Konrad, Krescencjusz, Krescens, Leon, Leona, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Sokrates, Wierzyn, Wigilia, Wincenty, Włodzimir.

Przysłowie na dziś "Kiedy w kwietniu słonko grzeje, rolnik nie zubożeje" - potraficie wyjaśnić znaczenie tego przysłowia?

W tym tygodniu:

• będziemy rozmawiać o książkach
  • poznamy różne miejsca, gdzie można znależć książki
  • dowiemy się, jak kiedyś powstawały książki
  • poznamy nowe słowa
  • będziemy ćwiczyć umysł i ciało
  • będziemy doskonalić nasze umiejętności
  • będziemy oglądać i uczestniczyć w różnych eksperymentach
  • będziemy się dobrze bawić :-)

Rozpoczynamy dzień gimnastyką:

• "Malujemy tęczę" - Pozycja: siad skrzyżny (czyli nóżki na kokardkę), ramiona wyprostowane i uniesione nad głową. Teraz wykonajcie skłon w bok; raz w lewo, raz w prawo. Ćwiczenie powtórzcie 10 razy.
  • "Nie wpadnij do kałuży" - wyobraźcie sobie, że po wiosennym deszczu jest dużo kaluż. Musicie przejść na drugą stronę pokoju skacząc z kamienia na kamień. oczywiście, musicie wyobrazić sobie te kamienie :-). Ćwiczenie powtórzcie 5 razy.
  • "Niedźwiadki obudziły się z zimowego snu" - czworakujecie po całym pokoju. Na znak (np. klaśnięcie) należy się szybko położyć na plecach z uniesionymi rękami i nogami - niedżwiadki wygrzewają się na słoneczku.
  • "Drobny i duży deszczyk" - poruszacie się swobodnie po pokoju. Na hasło "mżawka" biegacie na paluszkach, na hasło "ulewa", biegacie na piętach.
  • "Moje i twoje" - usiądź na podłodze razem z rodzicem tak, żeby wasze plecy opierały sie o siebie. Wykonajcie obrót w prawo tak, aby złapać prawą ręką lewe kolano rodzica a lewą ręką swoje prawe kolano. Wytrzymajcie w tej pozycji 8 sekund,  następnie wykonajcie skręt w w lewo - lewa ręka prawe kolano rodzica, prawa ręka lewe kolano. Ćwiczenie powtórzcie 4 razy.

Ulubiona książka

Każdy ma swoją ulubioną książkę z dzieciństwa. Ja i Wasi rodzice też. Porozmawiajcie o tym, opowiedzcie, jaka książka najbardziej Was zainteresowała, której lubicie wciąż słuchać, kiedy czytają Wam rodzice. Postarajcie się mówić pełnymi zdaniami.

Na dole strony umieściłam propozycje książek dla Was. Bardzo mnie zainteresowały i mam nadzieję, że spodobają się także Wam.

Teraz zapraszam na wirtualny spacer do  biblioteki. My kiedyś byliśmy już w bibliotece niedaleko naszego przedszkola, niestety, teraz nie możemy znowu tam się wybrac, dlatego obejrzyjcie ten film:

Kolejne zadanie dla Was: Każde podane słowo podzielcie na sylaby, na głoski i wysluchajcie, jaka głoska rozpoczyna słowo, a jaka kończy. Podaję jeden przykład:

Sylaby: Bi - blio - te - ka

Głoski:  B - i - b - l - i - o - t - e - k - a

Początek wyrazu: b

koniec wyrazu: a

• książka
  • kartka
  • strona
  • autor
  • drukarnia
  • drukarz
  • czytelnik
  • wydawca
  • wiersz
  • proza
  • poezja

Czy znacie te wszystkie słowa? Jeżeli nie, to koniecznie zapytajcie rodziców.

Dzisiaj kolejna litera alfabetu: D, d

D, d jak dinozaur

W Centrum Nauki Kopernik wciąż coś się dzieje. Dzisiaj obejrzyjcie eksperyment z zimną i ciepłą wodą. Można go powtórzyć w domu.

Czy powtarzacie niektóre eksperymenty w domu? jeżeli tak, to przysyłajcie zdjęcia i opisujcie ich przebieg. Obiecuję, że zdjęciami podzielę się na naszej stronie i w ten sposób wszystkie dzieci będą mogły zobaczyć Wasze działania. dziękuję za maile i proszę o więcej. Pozdrawiam wszystkie Dzieci i wszystkich Rodziców.

Pozdrawiam,

Kasia