Czcionka:

A+A-

Kontrast:

List od pani Ziemi - smog i smok.

List od pani Ziemi - smog i smok.

„List od Pani Ziemi – smog i smok”

Witajcie kochani. Dzisiaj muszę Wam opowiedzieć o bardzo ważnym kłopocie – o smogu, który jest o wiele groźniejszy niż smok. Jeśli chcecie się dowiedzieć o nim więcej zachęcam Was do wykonania przygotowanych zadań, Życzę miłej zabawy.

 

„Zadanie 1 - Smog i smok”

Posłuchajcie opowiadania „O smoku Wawelskim i gwar- szawie” https://tuptuptup.org.pl/o-smogu-wawelskim-gwar-szawie/  lub obejrzyjcie film edukacyjny Air pollution https://tuptuptup.org.pl/zanieczyszczone-powietrze-filmik-edukacyjny-dla-dzieci/

Zadanie 2 – eksperyment.

Smog jest to zanieczyszczone powietrze, które unosi się poniżej chmur. Jest ono ciężkie, szare i  nieprzyjazne dla ludzi i środowiska. Smog powstaje między innymi z procesu spalania: śmieci, w piecach, rur wydechowych, kominów, ognisk itp. Jeśli chcecie się przekonać jak wygląda wykonajcie eksperyment. Potrzebne będą: bardzo drobne kawałki papieru, gazety, duży słoik z zakrętką, lampka, latarka.  Rodzic ma za zadanie  podpalić ułożone na zakrętce kawałki papieru i zakryć słoikiem, należy to powtórzyć 2-3 razy. Potem weźcie latarkę i zobaczcie co jest w słoiku, możecie odkryć i powąchać. Później zakręćcie słoik i odstawcie na godzinę, sprawdźcie czy zapach i dym zniknął.

Zadanie 3 – Oddychamy

Wyobraźcie sobie że Wasza buzia to wielka jaskinia w której panuje bałagan.  Wpada do niej smok –to Wasz język i zaczyna sprzątanie. Najpierw wyciera kurze : przesuwamy czubek języka po zewnętrznej stronie górnych zębów od lewej do prawej, potem wyciera kurz z szafek:  przesuwamy czubek języka po zewnętrznej stronie dolnych zębów od lewej do prawej,  teraz myje podłogę: dotykamy językiem podniebienia, górnych  i dolnych zębów, a teraz musi umyć okna: przesuwamy język po policzku jednym a potem drugim. Jaskinia pięknie posprzątana, smok się zmęczył i odpoczywa: oddychamy spokojnie, nabieramy powietrza nosem i wypuszczamy sssssssssssss…(przy wydechu syczymy).

Zadanie 4

Narysujcie lub namalujcie smog i smoka. Poproście rodziców o zrobienie zdjęcia i przesłanie na adres przedszkola. Moje propozycje możecie obejrzeć na zdjęciu.

Zadanie 5

Wykonajcie załączone zadania – Znajdź różnice pomiędzy smokami (5), rysuj po śladzie..

Dodatkowo możecie posłuchać opowiadania:  Czym się różni smog od smoka? Bajka o zanieczyszczeniach powietrza. Ministerstwo klimatu. – Gra w obłoki. https://www.youtube.com/watch?v=xxrG2jw6nh4

Data dodania: 2020-04-23 07:12:15
Data edycji: 2020-04-24 11:17:12
Ilość wyświetleń: 710

"Powiedz mi, a zapomnę.

Pokaż mi, a zapamiętam.

Pozwól mi zrobić, a zrozumiem"

Konfucjusz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej