Gimnastyka ogrodnika

Zapraszamy dzieci i rodziców do wspólnej zabawy.

Ruch Rozwijający Weronika Sherborne (ćwiczenia należy wykonywać bez skarpetek na boso).

1.Najpierw się przywitamy

Dzicko i rodzic witają się się paluszkami rąk i całymi dłońmi.

2.,,Fotelik"

Dorosły siedzi w rozkroku na podłodze, obejmując rękoma siedzące przed nim dziecko. Dziecko siedzi na podłodze przed dorosłym, odwrócone do niego plecami. Rodzic obejmuje i kołysze dziecko.

3.,,Moje"

Dzieci nazywają i dotykają różnych części ciała i jednocześnie wykonują konkretny ruch np.:

- uderzanie stopami lub piętami o podłogę,

- stukanie kolanami o siebie,

- stukanie łokciami o podłogę, o kolana.

Rodzic podąża za dzieckiem.

4. ,,Clown"

Chodzenie i bieganie na tzw. sztywnych nogach (mięśnie nóg napięte), chodzenie i bieganie na tzw. miękkich, gumowych nogach (mięśnie nóg rozluźnione), chodzenie i bieganie na szeroko rozstawionych nogach oraz w inny zabawny sposób zaproponowany przez dziecko.

5.,,Leżanka"

Dorosły leży na brzuchu na podłodze. Dziecko leży brzuchem na plecach dorosłego. Rodzic kołysze się wraz z dzieckiem na boki, porusza się w przód i w tył. (Rodzic lekko podtrzymuje dziecko.)

6. ,,Wycieczka"

Dorosły stoi przed leżącym na podłodze dzieckiem. Dziecko leży na podłodze, z ramionami wyciągniętymi w tył (za głowę). Dorosły, przytrzymuje dziecko za nogi na wysokości kostek, lekko przeciąga je w różnych kierunkach.

7. ,,Małpka"

Dorosły wykonuje klęk podparty (nogi w lekkim rozkroku). Dziecko leży na plecach na podłodze, jego twarz znajduje się na wysokości twarzy dorosłego. Dorsły pochyla się nad dzieckiem, tak by mogło ono mocno go objąć (niczym małpka). Następnie nadal w klęku podpartm - lekko kołysze dziecko, próbuje poruszać się z nim po pokoju. (W razie potrzeby rodzic tekko podtrzymuje dziecko).

Inna wersja tej zabawy: Dziecko może położyć się na plecach rodzica obejmując go za ramiona. Rodzic porusza się po pokoju też w pozycji klęku podpartego.

8.,,Paczka"

Dorosły klęczy na przeciwko dziecka. Dziecko siedzi skulone na podłodze, mocno ściska ręce i nogi, układem ciała przypomonając zawiązaną paczkę. Dorosły próbuje ,,rozpakować paczkę", z wyczuciem odciąga ręce i nogi dziecka. Należy przyjąć zasadę, że raz ,,odklejona" od ciała ręka lub noga nie może już wrócić na swoje miejsce.

Po rozpakowniu paczki następuje zamiana ról.

9.Masażyk relaksacyjny

Rodzic siedzi na podłodze z wyprostowanymi nogami. Dziecko leży brzuchem na udach dorosłego (w poprzek jego nóg). Dorosły masuje plecy dziecka, lekko opukuje je palcami, rysuje lub ,,pisze".

10.,,Spychacz"

Dorosły siedzi w rozkroku na podłodze. Dziecko siedzi w rozkroku na pododze, odwrócone plecami do dorosłego. Dorosły przesówa (przepycha) dziecko do przodu po podłodze, odpychając się nogami i rękami. Potem następuje zamiana ról.

11.,,Skała"

Dorosły przyklęka, dość stabilnie opierając się dłońmi na podłożu. Dziecko stoi lub klęczy obok partnera i próbuje przesunąć, poruszyć dorosłego (,,skałę") za każdym razem z innej strony. Potem następuje zamiana ról.

12.,,W potrzasku"

Dorosły siedzi na podłodze zwrócony przodem do dziecka, swoimi dłońmi obejmuje i z wyczuciem mocniej przytrzymuje dłonie dziecka.  Dziecko próbuje wydobyć swoje dłonie z uścisku lub rozewrzeć dłonie rodzica. Później następuje zamiana ról.

13. Masażyk relaksacyjny - ,,Leniuchowanie"

Rodzic i dziecko leżą na brzuchu, machają nogami ugiętymi w kolanach, klaszczą stopami, przyjmują pozycje, w jaich lubią leniuchować.

14. ,,Piłowanie drzewa"

Rodzic i dziecko siedzą w rozkroku, zwróceni  przodem do siebie, trzymając się za dłonie. Na przemian kładą się na plecach na podłodze, cały czas trzymając się za ręce.

15. ,,Rowerek"

Dorosły leży na plecach na podłodze z nogami uniesionymi w górę i ugiętymi w kolanach. Dziecko leży tak samo jaj jego partner, stopy opiera o stopy dorosłego. Razem wykonują nogami tzw, ,,rowerek" (ruchy koliste na zewnątrz i do wewnątrz).

16.,,Mańka - Wstańka"

Dorosły siedzi na podłodze przodem do dziecka, z nogami złączonymi i ugiętymi w kolanach trzymając dziecko za ręce. Dziecko siada w ten sam spoób, a swoje stopy kładzie na stopach partneta. Obaj partnerzy na przemian wstają, a potem siadają (raz jeden, raz drugi), pomagając sobie przez przytrzymywanie swoich rąk.

17. Ćwiczenie relaksacyjne

Uczestnicy leżą, głęboko oddychają.

18. Pożegnanie

Uczestnicy żegnają się stopami.

Data dodania: 2020-04-03 11:50:24
Data edycji: 2020-04-09 12:48:26