Bajki - nasze pierwsze książki

Dzień dobry

Dzisiaj jest piątek, 24 kwietnia 2020 roku. Wczoraj był czwartek, jutro będzie sobota.

Imieniny obchodzą: Grzegorz, Horacy, Aleksander, Aleksy, Bona, Egbert, Erwin, Euzebiusz, Fidelis, Gaston, Honoriusz, Horacjusz, Jerzy, Leoncjusz, Longin, Longina, Maria, Saba, Tyberiusz, Zbywoj.

Przysłowie na dziś:  "Snieg w kwietniu goi rolę, hamuje niedolę".   Jak myślicie, co ono znaczy?

Dzisiaj obchodzony jest    Europejski Dzień Śniadania. Może z tej okazji pomożecie w przygotowaniu śniadania? Nakryjecie pięknie do stołu?

W zdrowym ciele zdrowy duch - ćwiczenia gimnastyczne:

• "Toczące się wałeczki" - Połóżcie się na boku i zacznijcie toczyć się w jedną, a następnie w drugą stronę. Cwiczenie powtórzcie kilka razy.
  • "Pajacyk na sznurkach" - podskakujcie tak, jak marionetki dopóki gra muzyka. Kiedy muzyka przestaje grać, zastygacie w bezruchu ("Figurki"). Zabawę powtórzcie kilka razy.
  • "Piórkowy mecz" - usiądźcie przy stole i dmuchając na piórko starajcie się "strzelić gola" osobie siedzącej naprzeciwko. Mecz kończy się, gdy jeden z zawodników strzeli 5 goli.

Każdy ma swoją ulubioną bajkę z dzieciństwa. Ja też mam swoją - to "Gałązka z Drzewa Słońca". Bardzo lubiłam jej słuchać i zawsze zastanawiałam się, czy bolało wyrywanie jednego włosa z głowy i czy ten włos był naprawdę taki złoty i błyszczący. Często go sobie wyobrażałam i rysowałam różne "złote fryzury".

A czy Wy pamiętacie swoją ulubioną bajkę?  Bajkę, o której przeczytanie czy też opowiedzenie  prosiliście najczęściej? Może byłoby fajnie, gdybyście zrobili sami książeczkę ze swoją ulubioną bajką i z  własnymi rysunkami? Ciekawa jestem, kto zrobi taką książeczkę i wyśle nam zdjecia swojego dzieła.

Teraz zapraszam was na bajkę o dinozaurach.

Bajkowe zagadki:

Odpowiedzi na zagadki powinna się rymować. :-)

• Krasnoludek jest malutki, tak, jak wszystkie ..... (krasnoludki)
  • Kto z krasnalami w tym domku mieszka? To oczywiste: królewna .......(Śnieżka)
  • Kto był dobry dla Kopciuszka? Matka Chrzestna, czyli .... (wróżka)
  • Czerwnony Kapturek do babci wędrował, a wilk się zaczaił i za drzewem ..... (schował)
  • Groźna Baba Jaga domek ma z piernika. Kto ją w lesie spotka, niech do domu .... (zmyka)
  • Gdy kot buty dostał, Janek księciem ...... (został)
  • Rzecz to znana, całkiem pewna, że Pinokio powstał z ..... (drewna)
  • Jest malutka jak laleczka, ma na imię ..... (Calineczka)

Centrum Nauki Kopernik jak zwykle zaskakuje nas i zadziwia. Dzisiaj:  jak zrobić domowe lizaki.

Kolejna literka alfabetu to G,g

Litera G, g