„Zabawa promienny uśmiech” Przesyłanie uśmiechu i odpowiadanie na uśmiech pomiędzy wszystkimi domownikami. Zabawę powtarzamy kilka razy dziennie.
Słuchanie opowiadania „Światło”- W. Widłaka. Po wysłuchaniu rozmowa na temat światła i jego pochodzenia.
Zabawa „Co to jest?” Jedna osoba ma zawiązane oczy i próbuje rozpoznać przedmioty, lub osoby po dotyku
„Źródła światła” – sprawdzenie w domu co może być źródłem światła i znalezienie najciemniejszych i najjaśniejszych miejsc.
„Teatrzyk cieni”- rozwieszamy prześcieradło pomiędzy krzesłami, z tyłu ustawiamy lampkę i wykorzystujemy różne przedmioty domowego użytku do teatrzyku. Temat związany z kosmosem np. „Na nieznanej planecie”
Praca plastyczna „Słońce”. Wykonajcie słońce techniką collage z wykorzystaniem materiałów dostępnych w domu. Zgromadźcie je , ułóżcie projekt i wykonajcie.
Eksperyment: Dzień i noc. Potrzebne będą: jabłko lub inny okrągły owoc np. pomarańcza, patyczek do szaszłyków, latarka lub lampka biurkowa. Przebijcie owoc patykiem, to będzie Ziemia. Zasłońcie pokój tak aby nie dochodziło światło lub wykonajcie eksperyment wieczorem. Włączcie latarkę lub lampkę – to będzie Słońce. Ustawcie źródło światła tak aby padało na owoc. Obserwujcie co się dzieje, gdy obracacie „Ziemię” wokół jej osi. Gdzie pada światło? Światło pada zawsze tylko na jedna stronę , a druga pozostanie w cieniu. Dlatego na Ziemi mamy dzień i noc. Kiedy słońce oświetla tę półkulę, na której jesteśmy, mamy dzień, a ponieważ Ziemia obraca się wokół własnej osi (jak nasz owoc wokół patyczka), po około 12 godzinach nadchodzi noc.
Kolorowanka „Słońce” załącz. kolorowanka
Zachęcamy do gry - kolorowanki- Miś Bu w kosmosie.