Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Ptaki

Ptaki

DZIEŃ DOBRY.

W tym tygodniu…

  • Przypomnimy sobie nazwy ptaków, które można zaobserwować wczesną wiosną,
  • Poszukamy wiadomości nt. życia ptaków wiosną (budowanie gniazd, składanie jaj, wylęganie się młodych, opieka sprawowana nad pisklętami),
  • Posłuchamy odgłosów ptaków. Zwrócimy uwagę na terapeutyczną rolę ptasich głosów w życiu człowieka
  • Dowiemy się jakie są niezbędne warunki do prawidłowego rozwoju ptaków,

 

CZY ZNAMY TE PTAKI?

Skowronek

Od kiedy możemy delektować się śpiewem skowronków? Już na przełomie lutego i marca. Trudno je zauważyć na polach i łąkach, gdyż są barwy ziemistoszarej i tylko nieznacznie wielkością przerastają wróbla. Skowronki są ściśle związane z krajobrazem rolniczym. Nie bez powodu mówi się, że rolnik wychodzi w pole ze skowronkiem i ze skowronkiem kładzie się spać.

Czajka

Wczesnym zwiastunem wiosny jest także czajka, która już w marcu przylatuje na lęgowiska. Zdarza się, że czajki w Polsce można spotkać już pod koniec lutego. Czajkę rozróżnić można po charakterystycznym czubku oraz biało-czarnym ubarwieniu.

 

Żuraw

 Jednym z pierwszych zwiastunów wiosny jest żuraw. Ptak ten wraca do Polski na przełomie lutego i marca. Również w maju może się zdarzyć, że usłyszymy nad głowami donośny gardłowy głos zwany klangorem i zobaczymy przelatujący klucz żurawi. Żuraw to najokazalszy i największy z naszych ptaków.

 

Bocian biały

Bociany, które zimę z reguły spędzają w Afryce, w podróż powrotną wyruszają w pierwszej połowie lutego. Ich powrót trwa około sześciu tygodni. Z reguły boćki wracają do tego samego gniazda – po przylocie zaczynają je remontować i poprawiać. Nie czekają jednak na powrót dawnego partnera. Jeśli ten zjawi się zbyt późno, w gnieździe może już nie być dla niego miejsca.Jaskółka

Chociaż mówi się, że „jedna jaskółka wiosny nie czyni”, to właśnie przylot tych ptaków zwiastuje wiosenne ocieplenie.

Jaskółki znane są z tego, że dzięki ich zachowaniu możemy przewidzieć pogodę. Jak mówi mądrość ludowa: gdy jaskółki nisko latają to znaczy, że będzie padało. Z czego to wynika? Jaskółki chwytają owady w locie. W ciepłe, słonecznie dni prądy powietrzne wynoszą owady w górę, z kolei kiedy zbliża się deszcz, zmienia się ciśnienie i wilgotność  powietrza, owady nie mogą wzbić się wysoko i szukają schronienia tuż nad ziemią. A jaskółki podążają za owadami – wznosząc się wysoko w górę w słoneczną pogodę, albo nurkując w kierunku ziemi, kiedy zbliża się deszcz.

 

Jerzyk

Przylot jerzyka – na przełomie kwietnia i maja – to znak, że już wiosna w pełni. Sylwetka tego ptaka przypomina jaskółkę, ale bliżej mu do kolibra. Dawniej jerzyki gniazdowały w skałach i w lasach. Wraz z rozwojem miast człowiek stworzył tym ptakom dogodne warunki lokalowe, zwłaszcza za sprawą bloków mieszkalnych. Niestety wraz z pracami termomodernizacyjnymi zatykane są wszelkie szczeliny w ścianach. W konsekwencji jerzykowi zaczyna brakować miejsc do gniazdowania. W takich sytuacjach, jedyną rekompensatą strat siedliskowych jest montaż skrzynek lęgowych, których na szczęście powstaje coraz więcej. 

 

Gdy już zapoznaliście się z wiadomościami dotyczącymi naszych szkrzydlatych przyjaciół, odpowiedzcie na pytania:

  1. Które ptaki dawniej gniazdowały w skałach?
  2. O którym ptaku mówi się że rolnik wychodzi z nim w pole?
  3. Dzięki zachowaniu których ptaków możemy przewidzieć pogodę?
  4. Który ptak spędzał w Afryce zimę?
  5. Którego ptaka głos zwany jest klangorem?

 

Ćwiczenia oddechowe ,,Ptasie piórka”

*Zdmuchiwanie kolorowych piórek z dłoni.

*Podrzucanie piórek do góry i dmuchanie na nie, by jak najdłużej utrzymać się w powietrzu.

*W parach – ustawiamy się z dwóch stron stolika i staramy się przedmuchać piórko na stronę przeciwnika.

 

Zagadka słuchowa – Czyj to głos? (zamknij oczy, posłuchaj)

 

Ćwiczenie dla zręcznych rączek „Żuraw origami” - potrzebna pomoc rodzica

 

Data dodania: 2020-03-30 12:20:42
Data edycji: 2020-03-30 12:34:54
Ilość wyświetleń: 270

"Powiedz mi, a zapomnę.

Pokaż mi, a zapamiętam.

Pozwól mi zrobić, a zrozumiem"

Konfucjusz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej