DZIEŃ DOBRY.
W tym tygodniu…
CZY ZNAMY TE PTAKI?
Skowronek
Od kiedy możemy delektować siÄ™ Å›piewem skowronków? Już na przeÅ‚omie lutego i marca. Trudno je zauważyć na polach i Å‚Ä…kach, gdyż sÄ… barwy ziemistoszarej i tylko nieznacznie wielkoÅ›ciÄ… przerastajÄ… wróbla. Skowronki sÄ… Å›ciÅ›le zwiÄ…zane z krajobrazem rolniczym. Nie bez powodu mówi siÄ™, że rolnik wychodzi w pole ze skowronkiem i ze skowronkiem kÅ‚adzie siÄ™ spać.
Czajka
Wczesnym zwiastunem wiosny jest także czajka, która już w marcu przylatuje na lÄ™gowiska. Zdarza siÄ™, że czajki w Polsce można spotkać już pod koniec lutego. CzajkÄ™ rozróżnić można po charakterystycznym czubku oraz biaÅ‚o-czarnym ubarwieniu.
Żuraw
Jednym z pierwszych zwiastunów wiosny jest żuraw. Ptak ten wraca do Polski na przeÅ‚omie lutego i marca. Również w maju może siÄ™ zdarzyć, że usÅ‚yszymy nad gÅ‚owami donoÅ›ny gardÅ‚owy gÅ‚os zwany klangorem i zobaczymy przelatujÄ…cy klucz żurawi. Å»uraw to najokazalszy i najwiÄ™kszy z naszych ptaków.
Bocian biały
Bociany, które zimÄ™ z reguÅ‚y spÄ™dzajÄ… w Afryce, w podróż powrotnÄ… wyruszajÄ… w pierwszej poÅ‚owie lutego. Ich powrót trwa okoÅ‚o szeÅ›ciu tygodni. Z reguÅ‚y boćki wracajÄ… do tego samego gniazda – po przylocie zaczynajÄ… je remontować i poprawiać. Nie czekajÄ… jednak na powrót dawnego partnera. JeÅ›li ten zjawi siÄ™ zbyt późno, w gnieździe może już nie być dla niego miejsca.
JaskóÅ‚ka
Chociaż mówi siÄ™, że „jedna jaskóÅ‚ka wiosny nie czyni”, to wÅ‚aÅ›nie przylot tych ptaków zwiastuje wiosenne ocieplenie.
JaskóÅ‚ki znane sÄ… z tego, że dziÄ™ki ich zachowaniu możemy przewidzieć pogodÄ™. Jak mówi mÄ…drość ludowa: gdy jaskóÅ‚ki nisko latajÄ… to znaczy, że bÄ™dzie padaÅ‚o. Z czego to wynika? JaskóÅ‚ki chwytajÄ… owady w locie. W ciepÅ‚e, sÅ‚onecznie dni prÄ…dy powietrzne wynoszÄ… owady w górÄ™, z kolei kiedy zbliża siÄ™ deszcz, zmienia siÄ™ ciÅ›nienie i wilgotność powietrza, owady nie mogÄ… wzbić siÄ™ wysoko i szukajÄ… schronienia tuż nad ziemiÄ…. A jaskóÅ‚ki podążajÄ… za owadami – wznoszÄ…c siÄ™ wysoko w górÄ™ w sÅ‚onecznÄ… pogodÄ™, albo nurkujÄ…c w kierunku ziemi, kiedy zbliża siÄ™ deszcz.
Jerzyk
Przylot jerzyka – na przeÅ‚omie kwietnia i maja – to znak, że już wiosna w peÅ‚ni. Sylwetka tego ptaka przypomina jaskóÅ‚kÄ™, ale bliżej mu do kolibra. Dawniej jerzyki gniazdowaÅ‚y w skaÅ‚ach i w lasach. Wraz z rozwojem miast czÅ‚owiek stworzyÅ‚ tym ptakom dogodne warunki lokalowe, zwÅ‚aszcza za sprawÄ… bloków mieszkalnych. Niestety wraz z pracami termomodernizacyjnymi zatykane sÄ… wszelkie szczeliny w Å›cianach. W konsekwencji jerzykowi zaczyna brakować miejsc do gniazdowania. W takich sytuacjach, jedynÄ… rekompensatÄ… strat siedliskowych jest montaż skrzynek lÄ™gowych, których na szczęście powstaje coraz wiÄ™cej.
Gdy już zapoznaliÅ›cie siÄ™ z wiadomoÅ›ciami dotyczÄ…cymi naszych szkrzydlatych przyjacióÅ‚, odpowiedzcie na pytania:
Ćwiczenia oddechowe ,,Ptasie piórka”
*Zdmuchiwanie kolorowych piórek z dÅ‚oni.
*Podrzucanie piórek do góry i dmuchanie na nie, by jak najdÅ‚użej utrzymać siÄ™ w powietrzu.
*W parach – ustawiamy siÄ™ z dwóch stron stolika i staramy siÄ™ przedmuchać piórko na stronÄ™ przeciwnika.
Zagadka sÅ‚uchowa – Czyj to gÅ‚os? (zamknij oczy, posÅ‚uchaj)
Ćwiczenie dla zrÄ™cznych rÄ…czek „Å»uraw origami” - potrzebna pomoc rodzica
"Powiedz mi, a zapomnÄ™.
Pokaż mi, a zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem"
00-132 Warszawa
ul. Grzybowska 12/14 A