Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Niezwykłe instrumenty

Niezwykłe instrumenty

Dzień dobry

 

Dzisiaj jest czwartek,7 maja, 2020 roku. Wczoraj była ........(środa)  Jutro będzie .......piątek

 

Imieniny obchodzą: Gizela, Róża, August, Bogdała, Domicela, Domicjan, Domicjana, Flawia. Florian, Jan, Ludmiła, Ludomiła, Ludomira, Piotr, Stanimir, Wincenty, Wirginia.

 

Przysłowie na dziś: "Gizela święta zimy nie pamieta".

 

Dzisiaj obchodzimy:

  • Światowy dzień Hasła
  • Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej.

Wczoraj dowiedzieliście się, że dźwięki są wszędzie i że nie tylko instrumenty muzyczne wydają dźwięki. Dzisiaj chciałabym Wam pokazać niezwykłe instrumenty na których można tworzyć muzykę. Niezwykłe, bo stworzone z tego, co tak naprawdę jest w zasięgu każdego człowieka. Na przykład - grzebień. Tak, zwykły grzebień, na którym można grać, Wystarczy grzebień i papierowa serwetka lub foliowa torebka. Posłuchajcie sami :-)

 

 

Instrumentem, na którym też można pięknie grać może być zwykły liść, słomka lub też trzcina. Oczywiście, trzeba trochę potrenować, żeby muzyka płynęła swobodnie, ale "bez pracy nie ma kołaczy" - tak mówi stare przysłowie.  Posłuchajcie, jak pięknie można grać na instrumentach, które dała nam Matka Natura:

 

 

Niezwykłym instrumentem jest The Singing Ringing Tree - który wygląda jak drzewo i stanowi wielką atrakcję w East Lancashire w Anglii. Składa się z metalowych rur różnej długości, ułożonych w różnych kierunkach. Jedynym muzykiem, który na nim gra jest ...wiatr! Z każdym podmuchem wiatru ten przedziwny instrument wydaje inne dźwięki, a koncert nigdy się nie kończy. Posłuchajcie:

 

 

Na zakończenie dzisiejszej wędrówki w poszukiwaniu zadziwiających instrumentów zapraszam Was na koncert. Usłyszycie muzykę i zobaczycie instrumenty, o jakich chyba nawet nie słyszeliście. Warto je poznać i posłuchać muzyki, bo i instrumenty i muzyka w takim wykonaniu są niezwykłe.

 

 

Matematyka

Narysujcie proszę, dwa kwadraty, jeden prostokąt i jeden trókąt. Teraz policzcie, ile razem te figury mają boków.

Podpowiedź: napierw policzcie, ile boków mają 2 kwadraty, 1 prostokąt i 1 trójkąt. Zapiszcie to działanie i .... policzcie.

 

KOŁO i OKRĄG

Najpierw obejrzyjcie dokładnie ilustrację. Czy to są dwa koła? Otóż nie!  Okrąg, jest jakby samym brzegiem koła, a koło jest pełne.

Na przykład: moneta jest kołem, ale obrączka czy też okrągła bransoletka mamy jest okręgiem. Dlaczego" Bo jest w środku "pusta".

To wielka różnica, szczególnie w matematyce. Zapamiętajcie proszę, tę pierwszą różnicę i postarajcie się od dzisiaj właściwie nazywać te dwie różne figury geometryczne.

Poszukajcie w swoim otoczeniu tych dwóch figur. Ciekawa jestem, ile znajdziecie kół, a ile okręgów. Powodzenia  :-)

 

W Centrum Nauki Kopernik - strzelające pomarańcze. Dlaczego pomarańcze nie lubią balonów i do nich strzelają?? A może to po prostu reakcja gumy z której są balony na substancje zawarte w skórce pomarańczowej? Obejrzyjcie eksperyment, pomyślcie i wyciągnijcie wnioski.

 

 

Nasz alfabet - dzisiaj litera K, k

 

litera K, k

 

Pozdrawiam Was serdecznie, mam nadzieję, że dzisiejsze zajęcie Was zainteresowalo a może nawet zainspirowało do stworzenia instrumentu według własnego pomysłu.

Kasia

 

 

Data dodania: 2020-05-07 12:17:27
Data edycji: 2020-05-07 13:41:46
Ilość wyświetleń: 1524

"Powiedz mi, a zapomnę.

Pokaż mi, a zapamiętam.

Pozwól mi zrobić, a zrozumiem"

Konfucjusz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego