Nasza planeta Ziemia

Witam Was.

Dziś zabieram Was w kolejną podróż, będzie to podróż bardzo niezwykła ponieważ wyruszamy w kosmos. Kosmos to wszystko co nas otacza– słońce, księżyc, gwiazdy, planety. Nasza planeta Ziemia –na której mieszkamy również znajduje się w kosmosie. Ale wszystko po kolei najpierw proszę abyście obejrzeli krótki filmik, który przybliży Wam tematykę .Spróbujcie odpowiedzieć na pytanie. Jak nazywa się planeta na której mieszkamy ? Powodzenia i dobrej zabawy

Nasza planeta to Ziemia. Krąży ona po orbicie dookoła słońca. Razem z nią krążą inne planety. Ziemię otacza atmosfera – ochronna powłoka- składająca się z mieszaniny gazów, zwanych – powietrzem. Powyżej atmosfery znajduje się kosmos, czyli przestrzeń z księżycem, słońcem, gwiazdami i innymi ciałami niebieskimi. Człowiek odbywający podróże w kosmosie to kosmonauta. Ma on specjalny kombinezon, który pozwala na utrzymanie stałej temperatury ciała i ciśnienia. W kosmosie nie ma bowiem stabilnej temperatury, w słońcu jest tam goręcej niż w piecu, a w cieniu zimniej niż w zamrażarce. Kosmonauta ma też własny zapas tlenu potrzebny mu do oddychania. Do lotu służy mu rakieta, albo inaczej statek kosmiczny. Ludzie, którzy chcą lecieć w kosmos muszą być niezwykle sprawni, zdrowi i odpowiednio przeszkoleni.

"Ziemia" - Knapik Andrzej
 To nasza Ziemia -
 kula olbrzymia.
 Mieszkamy na niej.
 Mocno nas trzyma
 i leci z nami w przedziwny sposób
 przez czarną, zimną przestrzeń
 Kosmosu.

Narysuj teraz Ziemię zobacz film ,który Ci pomoże ją narysować

Jak narysowaliście to teraz poćwiczymy - Kosmiczna gimnastyka – zabawy i ćwiczenia ruchowe.

Zaproście do zabawy swoich najbliższych! Przygotujcie lotkę do gry w badmintona i sznurek. Dobrej zabawy!

1. Uwaga kometa! – zabawa orientacyjno – porządkowa. Ćwiczący zamieniają się w ufoludki. Spacerują w różnych kierunkach. Jedna osoba trzyma lotkę (kometę). Gdy kometa nadlatuje – zostaje rzucona – zakładają na głowę kask ochronny i kucają (mogą być to splecione ręce lub papierowy talerzyk).
  2. Lot komety – zabawa z elementem rzutu i chwytu oburącz. Ćwiczący stają w parach naprzeciw siebie w odległości około metra i rzucają do siebie lotkę.
  3. Orbita komety – zabawa w parch z elementem skrętu. Ćwiczący siadają w parach tyłem do siebie w odległości około pół metra. Lotka (kometa) krąży wokół gwiazdy (ćwiczących). Ćwiczący podają sobie oburącz lotkę wykonując skręt tułowia raz w jedną raz w drugą stronę.
  4. Obroty komety – zabawa w parach z elementem skłonu. Ćwiczący stoją w rozkroku tyłem do siebie w odległości około pół metra. Trzymając lotkę oburącz podają ją sobie nad głową i pomiędzy nogami.
  5. Dookoła gwiazdy – zabawa równoważna w parach. Jedna osoba stoi wyprostowana, a druga krąży wokół niej z lotką na głowie. Po wykonaniu kilku okrążeni następuje zmiana.
  6. Podskok – zabawa z elementem skoku. Lotkę należy przywiązać do jednego końca sznurka. Jedna osoba kręci sznurkiem z lotką na wysokości kostek ćwiczących. Zadaniem ćwiczących jest wykonać podskok nad lecącą „kometą”.
  7. Gwiezdny pył – ćwiczenia oddechowe. Przed ćwiczącymi leży lotka. Zadaniem każdego jest zdmuchnięcie z niej gwiezdnego pyłu. Każdy trzy razy nabiera powietrze nosem i wypuszcza ustami.

Poproście Rodziców by z Wami zrobili prosty eksperyment . Wasz eksperyment też będzie ciekawy powodzenia

Zabawa paluszkowa „Obrazki kosmiczne” D. Góra

Tu planeta, a tam druga (rysowanie prawą dłonią okręgu na wysokości głowy)

Obok gwiazda, jasno mruga (kilkukrotne zaciskanie pięści i prostowanie palców)