Witam kochani! Dzisiaj jestem cała w chmurach, chciałabym prosić Was o pomoc w ich przegonieniu bo nic nie widzę, wszystko mi zasłaniają. Zapraszam zabaw z chmurami. Miłej zabawy.
Zabawa 1 „Stratus, cumulus, cirrus”
Chmury bywają różne i mają swoje imiona tak jak wy. Jeśli poznacie je będziecie potrafil rozpoznać pogodę. Najważniejsze z nich to stratusy – chmury niskie warstwowe, cumulusy – chmury kłębiaste i cirrusy – chmury wysokie pierzaste. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej obejrzyjcie film lub załączone pliki. Bajka o chmurze https://www.lulek.tv/vod/clip/bajka-o-chmurze-sluchowisko-dla-dzieci-90, film edukacyjny :„Chmury „https://www.youtube.com/watch?v=PVGjzJYrMdM
Zabawa 2„Co to za chmura?”
Usiądźcie przed oknem lub spójrzcie w niebo podczas spaceru. Znajdźcie chmurę, która przypomina znajomy kształt. Co to może być? Kot, dinozaur a może coś zupełnie innego. Poproście rodziców o zrobienie zdjęć i przyślijcie na adres przedszkola. Możecie też podczas pobytu w domu uwiecznić wygląd niezwykłej chmury swoim rysunkiem. Ciocia Ela obserwowała chmury przez okno, obejrzyjcie filmy z tych obserwacji.
Zabawa 3 „Wyścig chmurek”
Narysujcie 5 dużych chmur różnej wielkości i wytnijcie. Policzcie dokładnie, ułóżcie od najmniejszej do największej i odwrotnie. Przyklejcie je taśmą do podłogi w takiej odległości aby można było przeskoczyć między nimi. Zaproście rodzica do wyścigów, kto szybciej pokona przeszkody.
Zabawa 4 „Skarb w chmurach”
Z chmurek z poprzedniej zabawy ułóżcie drogę do skarbu. Każdą chmurę oznaczcie odpowiednią liczbą kropek ( 1-. 2 -..3-… itd.) Ułóżcie je w kolejności. Skarbem może być zadanie rysunkowe dla rodzica lub dla Was. Podczas układania drogi jedna osoba wychodzi, lub zasłania oczy a druga chowa skarb i wskazuje drogę. Można też zabawę przeprowadzić w terenie
Zabawa 5 „Chmurka”
Posłuchajcie wiersza „Chmurka” A. Pawłowskiej – Niedbały. Po pierwszym wysłuchaniu ustalcie o czym opowiada wiersz, później spróbujcie narysować co zapamiętaliście, jeśli zapomnicie poproście rodzica o podpowiedzi. Możecie też nauczyć się tego wierszyka i narysować go na plecach rodziców lub rodzeństwa. Miłego rysowania.
,,Chmurka” Anna Pawłowska-Niedbała
Narysuję małą chmurkę,
z której spadnie drobny deszczyk.
Narysuję też kałuże: dwie malutkie i dwie duże.
Przed kałużą pełznie wąż,
który tak powtarza wciąż:
Narysuję…
Zabawa 6 „Deszczowe eksperymenty”
Wszystkie te eksperymenty są związane z napięciem powierzchniowym. Jest to rodzaj skóry która jest na powierzchni każdej cieczy. Nie wszystkie ciecze jednakowo się ze sobą mieszają bo każda ma inną gęstość, ciężar. Np. olej nie miesza się z wodą.
Zabawa 7„W chmurach”
Potrzebne będą patyczki do uszu ok 10 związane gumką, farby w różnych odcieniach białego i niebieskiego, karton, wycięte obrazki z gazet dowolne. Patyczkami moczonymi w farbie namalujcie chmury na całej kartce. Poczekajcie aż wyschną. Przyklejcie wycięte obrazki. Ułóżcie bajkę do tej pracy, wymyślcie jakąś historię. Poproście rodzica o zapisanie i przysłanie wraz z zdjęciem do przedszkola mailem. Możecie też przykleić różne rodzaje chmur z waty i utrwalić ich nazwy.
Zabawa 8 „Dodatkowa”
Jeśli macie ochotę na więcej wykonajcie zadania dodatkowe z załączników.
"Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż mi, a zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem"
00-132 Warszawa
ul. Grzybowska 12/14 A