Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Jak to się dzieje że ptaki latają?

Jak to się dzieje że ptaki latają?

 

Na pewno nieraz zadawaliście sobie to pytanie, jak super byłoby fruwać. Ale to tylko ptaki mają taką zdolność, a zawdzięczają ją naturze.

Popatrzcie jak wygląda lot młodego bociana.

 

Czy przypominacie sobie jak na warsztatach „ Szkatułka” pani tak pięknie opowiadała nam o ptakach? Przypomnijmy sobie jeszcze raz jak to się dzieje że ptaki latają.

  • Po pierwsze ptaki w kościach mają wiele pustych przestrzeni, więc są bardzo leciutkie.

  • Po drugie wiemy że ptak lata, bo macha skrzydłami. Ale dlaczego macha i to tak szybko? Tym "silnikiem" są bardzo mocne mięśnie piersiowe.

  • Po trzecie są to pióra i mają je tylko ptaki. Co prawda znamy inne rozwiązania które stworzyła natura –np. błony jak u nietoperza, ale nie są tym samym. Pióra umożliwiają ptakom latanie wśród drzew, gałęzi. Ptak może uderzyć skrzydłem w gałązki, gałązka przez pióro przejdzie i nie uszkodzi. Wszystkie pióra na ciele ptaka pełnią bardzo ważne funkcje - nadają kształt opływowy, powodują, że "powierzchnia" ptaka jest śliska, ale najbardziej widoczne pióra i najważniejsze, to lotki.

Bawiliście się z pewnością piórami. I te piórka są jakby zlepione, możemy je rozerwać, ale jak przeciągniemy między palcami, to znowu się sklejają, a równocześnie nie są lepkie, dlaczego?. Ptasie pióro to prawdziwy rzep!

Od stosiny - grubej i mocnej, ale leciutkiej, bo jest w środku pusta rozchodzą się promienie, od których z kolei promyki i haczyki. To te haczyki jak rzep zaczepiają się o promyki i powodują, że powierzchnia pióra jest jakby płaszczyzną stawiającą duży opór powietrzu. Jeśli ptak czymś w skrzydło uderzy, to ta przeszkoda swobodnie przechodzi przez piórko rozrywając jedynie połączenie haczyków i promyków.

Ptaki o tym wiedzą. Z pewnością widzieliście, jak ptaszek przeciąga sobie przez dziobek piórko za piórkiem. Najpierw wszystkie lotki ze skrzydeł, potem sterówki z ogona. On po prostu zapina sobie te rzepy!

Pióra to wyjątkowo zmyślna konstrukcja, kolory, to wszystko wymyśliła natura. Pióra ptaka chronią go przed zimnem, ciepłem, wodą, przywabiają partnera, maskują, a najważniejsze - są narzędziem do latania. Pióra są bardzo zróżnicowane i każdy rodzaj piórka pełni inną funkcję.

Najmniejsze i najdelikatniejsze są pióra puchowe. Rosną przy samym ciele ptaka, są lekkie i puszyste, stąd nazwa. Chronią przed utratą ciepła. W zasadzie prawie ich nie widzimy.

     Pióra puchowe są przykryte piórami konturowymi i pokrywami. Ich zadanie, to nadać ptaszkom opływowy kształt, zmniejszyć opory powietrza podczas lotu, ochronić przed deszczem.

 

Jednak największe i najważniejsze dla ptaka są pióra służące bezpośrednio lataniu, czyli lotki i sterówki.

Ciekawostka.

Pewna pani Roxie Laybourne od wielu lat zajmuje się badaniem piór. Ma więc liczną kolekcję tysiące okazów. Potrafi ona na podstawie piórka określić gatunek ptaka. Z tych też powodów jest często proszona do rozpoznawania ptaka. To prawdziwy „ Ptasi Detektyw”

A teraz zagadka dla ciebie. Znalazłam wczoraj piórko. Czy wiesz z jakiego jest ptaka?

Mała podpowiedz – Trudno było jej się rozstać z krajem w wierszu Jana Brzechwy

S _ _ _ _

 

Teraz popatrz i odpowiedź. Co jest prawdą a co fikcją?


Poproście rodziców żeby przeczytali wam Legendę o Ikarze

Legendy świata: Grecja - Dedal i Ikar

W czasach, gdy na Olimpie mieszkali bogowie, na Kretę przybył ateński wynalazca Dedal. Król Minos bardzo cenił jego pracę i przez kilka lat Dedal tworzył dla niego rozmaite wynalazki. 

 

Jednak, gdy zakończono budowę labiryntu dla Minotaura, Dedal zatęsknił za swą ojczyzną. Ale Minos nie zamierzał pozwolić mu odejść. Przez lata spędzone na Krecie wynalazca stał się bowiem powiernikiem króla i znał wiele jego sekretów.

 

Wtedy Dedal wymyślił sprytny sposób ucieczki dla siebie i swego syna, Ikara. Ze znalezionych piór i wosku zrobił dwie pary wielkich skrzydeł. Gdy przytwierdzili skrzydła do ramion, Dedal rzekł do syna:

- Pamiętaj, synu, nie oddalaj się ode mnie. Bądź też ostrożny. Nie zniżaj lotu zbytnio do morza, gdyż wilgoć mogłaby osłabić skrzydła. Nie leć też zbyt wysoko, aby żar słońca nie stopił wosku.

Ikar w odpowiedzi pokiwał głową i obaj wzbili się do lotu.

 

Ludzie, którzy ich widzieli, myśleli że ukazali im się bogowie. Mężczyźni lecieli nad wieloma wyspami, aż w końcu Ikara znużyła monotonna podróż. Wkrótce zaczął wykonywać rozmaite akrobacje w powietrzu, aż w końcu stało się to, przed czym przestrzegał go ojciec. Ikar wzbił się tak wysoko, że wosk roztopił się i nie mógl już dłużej utrzymywać piór. 

 

Ikar runął w dół na oczach zrozpaczonego ojca i rozbił się o ziemię. Po długich poszukiwaniach Dedal odnalazł ciało syna i pochował go. Na pamiątkę tego wydarzenia wyspę, na którą spadł Ikar nazwano Ikarią, a okalające ją morze - Morzem Ikaryjskim.

Człowiek od zawsze marzył o lataniu, a jakie są twoje marzenia?

Na koniec propozycja zabawy dla całej rodziny.

„ Dalekie loty”

Z pomocą dorosłych zróbcie papierowe samoloty. Zabawa będzie polegać na tym , kto dale puści samolocik. Udanej zabawy!

Data dodania: 2020-04-02 11:52:16
Data edycji: 2020-04-02 11:57:01
Ilość wyświetleń: 9475

"Powiedz mi, a zapomnę.

Pokaż mi, a zapamiętam.

Pozwól mi zrobić, a zrozumiem"

Konfucjusz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego