Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Jak przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych

Jak przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych

Proponowane działania w ramach tematu:

Wielkanocne zabawy będą nie tylko ciekawą atrakcją dla maluchów, ale również pretekstem do opowiedzenia im o polskich świątecznych tradycjach. Nie można też zapomnieć, że wspólne przygotowywanie dekoracji, czy chociażby świątecznych wypieków, scementują całą rodzinę – a przecież na tym właśnie polega magia Świąt Wielkanocnych.
Pisanie pisanek
Przygotujcie pisanki, które później włożycie do koszyczka ze święconką i położycie na stole jako ozdobę. Pomysłów na oryginalne ozdobienie jajek jest wiele – dzieci mogą pomalować je flamastrami lub okleić kolorowymi naklejkami. Nieco starsze mogą własnoręcznie okleić jajka włóczką czy też koralikami lub pomalować je farbkami. Nie zapominajmy o tradycyjnym kraszeniu pisanek! Teraz można kupić barwniki niemal we wszystkich kolorach tęczy albo sięgnąć do tradycyjnych metod, jak na przykład wywar z łupin cebuli, dyni czy marchewki. W załączniku zobaczcie jak ozdabiali jajka.
Ozdabianie mazurka
Mazurek, obok babki, zajmuje ważne miejsce na wielkanocnym stole. Gospodynie domowe z wielkim zaangażowaniem zdobią je, czym wzbudzają zachwyt wszystkich biesiadników. Proponujemy, by w tę czynność włączyć również maluchy! Wystarczy przygotować różnego rodzaju orzechy, bakalie, suszone owoce, posypki oraz lukier. Resztą zajmą się dzieci, którym na pewno nie zabraknie kreatywności. Gwarantujemy, że udekorowany przez najmłodszy mazurek pozostanie w pamięci wszystkich na długo.
Ozdoby wielkanocne... do jedzenia
Zajączki - ugotuj i obierz kilka jajek. Przekrój je na pół, ułóż na płaskich częściach. Natnij górę każdej połówki w poprzek. Dużą rzodkiewkę przekrój na pół, później na plasterki. Przygotuj też ziarna ziela angielskiego i cienki szczypiorek. Pokaż dziecku, jak złożyć z tego zajączka wielkanocnego: w nacięcie włożyć “uszy” z plasterków rzodkiewki; ziele angielskie wbić jako “oczy”; szczypiorek wbić jako “wąsy” (jeśli się nie trzyma, można “pyszczek” posmarować majonezem i do niego przykleić zielone paski).
Kurczaki - ugotuj i obierz kilka jajek. Przetnij je mniej więcej na ⅔ wysokości; wydrąż ostrożnie żółtka. Daj dziecku do krojenia elementy do farszu (wszystko w kostkę): ugotowaną marchewkę, szczypiorek, plastry szynki, plastry sera. Możesz też dodać: ogórka (np. kiszonego), cebulę, paprykę lub inne warzywa. Żółtka trzeba rozgnieść, wymieszać z warzywami i majonezem. Doprawcie do smaku. Faszeruj jajka (białka) tak, by farsz było widać między przeciętymi elementami. Do żółtego “kurczaka” doklejcie “oczy” z ziela angielskiego, “dziób” z papryki albo marchewki.
Poszukiwanie skarbu zajączka
Zajączek powoli staje się jednym ze współczesnych symboli Wielkanocy. Aby przygotować maluchom ciekawą świąteczną atrakcję, warto sięgnąć do anglosaskich tradycji, gdzie dużą popularnością cieszy się poszukiwanie czekoladowych jajek ukrytych przez Wielkanocnego Zajączka. Zasady są proste – słodkości ukrywamy w różnych miejscach w domu (a jeśli jest ciepło, zabawę można przenieść do ogrodu). Wygrywa ten maluch, który znajdzie największą ilość jajek.
Eksperyment z jajkiem:
Jajko w butelce
Do tego doświadczenia fizycznego potrzebujemy szklaną butelkę z trochę szerszą szyjką.
I. sposób: Wrzucamy do niej kilka zapalonych zapałek i szybko (zanim zapałki przestaną się palić) stawiamy gotowane obrane jajko w otworze butelki. Jajko powinno zostać wessane do środka.
II. sposób: Wyparzamy wrzątkiem butelkę i kładziemy jajko na gorącej szyjce. I znów jajko powinno wpaść do środka.
Zachęcam do obejrzenia filmów na You Tube na ten temat.

Śmigus-dyngus
Na śmigusa-dyngusa dzieci czekają przez cały rok. Jest to tradycja, której powinno stać się za dość. Oczywiście nikt nie chce mieć w tym czasie domowej powodzi, dlatego warto przygotować dyngusowe gry. Przede wszystkim zabawa powinna przenieść się na podwórko, gdzie, po symbolicznym polaniu wodą, cała rodzina będzie mogła zorganizować konkurs w strzelaniu z sikawki do celu. Cel można narysować na ziemi lub umieścić na drzewie. Dla utrudnienia po każdej rundzie uczestnicy zwiększają dystans, z którego mierzą.

„Wielkanoc” – O.Adamowicz

Wielkanocny baranek zamieszkał w koszyku, Kolorowych jajek jest też w nim bez liku. I smaczna szyneczka gotowa do święcenia, Jeden drugiemu składa dziś życzenia. Wielkanocne święta, o nich każdy pamięta, Serce się raduje, uśmiech dziś króluje. Dzwonimy do bliskich, kartki wysyłamy, Choć mieszkają daleko, to o nich pamiętamy. Do wspólnego śniadania z rodziną siadamy, To, co poświęcone z koszyczka zjadamy. Poniedziałek Wielkanocny to świąt drugi dzień, Wszystkie dzieci już czekają, by móc wodą polać się. Bo to przecież śmigus-dyngus – dużo wody trzeba, Oby tylko nas nie skropił, jakiś deszczyk z nieba. Wszystkim dużym i tym małym składamy życzenia, Zdrowia, szczęścia i radości, niech Wam uśmiech w sercach gości, Niech Wam jajeczko dobrze smakuje, a bogaty zajączek prezentami obdaruje.

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Data dodania: 2020-04-10 10:21:43
Data edycji: 2020-04-10 10:30:06
Ilość wyświetleń: 877

"Powiedz mi, a zapomnę.

Pokaż mi, a zapamiętam.

Pozwól mi zrobić, a zrozumiem"

Konfucjusz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego