Jak przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych

Proponowane działania w ramach tematu:

Teatrzyk kukiełkowy, pt „Historia żółtego kurczątka” (aut. B. Machoń) ilustrowanego teatrzykiem sylwet.(narysuj bohaterów opowiadania i wytnij) zajrzyj do zakładki
1. „Lubię święta, bo…” – Rodzic zaczyna zdanie, dzieci kolejno kończą. Dziecko mówiąc o swoich odczuciach trzyma w ręku maskotkę – kurczątko, kiedy skończy, podaje ją mamie lub tacie.
2.Jajko i kurczak – zabawa ruchowa.
Dzieci poruszają się swobodnie po dywanie. Na pauzę w muzyce reagują na polecenie nauczyciela przyjmując określoną postawę ciała np.; jajko – kładą się na podłodze, zwijają ciało w kulkę i turlają się z boku na bok; kurczak – układają ramiona w skrzydełka i poruszają się po dywanie drobnymi kroczkami.
3. „Kroimy wyrazy” – Zabawa dydaktyczna
dzieci sylabizują (klaszcząc) nazwy wyrazów podanych przez Rodzica. Podają liczbę sylab w wyrazie.
Wyrazy związane z świtami wielkanocnymi: Wielkanoc, święta, jajko, pisanki, palma, życzenia, kurczątko, zajączek, baranek. Śmigus-dyngus.

4. „Kwoki, koguty i kurczątka” – zabawa ruchowa przy muzyce.
Rodzice są kwokami (matki) lub kogutami (ojcowie) – ustawiają się po bokach sali, dzieci to kurczątka. Gdy gra muzyka, dzieci naśladują sposób poruszania się kurcząt (spacerują, podskakują, machają „skrzydełkami”, grzebią „pazurkami”), muzyka milknie – szybko chowają się pod „skrzydłami” kwoki lub koguta (przytulają się do swojej mamy lub taty). Zabawa powtarzana jest kilka razy.
5. „Taniec kurcząt w skorupkach”– taniec dzieci i rodziców przy wesołej muzyce. Dziecko z rodzicem biorą się za ręce i tańczą na dużej sylwecie jajka wyciętej z szarego papieru.

6.Zabawa matematyczna „Trzy kurki”
Słuchanie rymowanki „Spacerek kurek”, ilustrowanej sylwetami kurek.
Były sobie kurki trzy,
co na spacer rano szły.
Jedna gruba, druga chuda,
a ta trzecia oczkiem mruga.
I tak sobie kurki trzy,
gdacząc głośno, w pole szły.
Rozmowa na temat rymowanki:
Ile było kurek?
Jak wyglądała pierwsza kurka? Jak wyglądała druga?
Co robiła trzecia? Dokąd poszły kurki?

Data dodania: 2020-04-08 08:44:55
Data edycji: 2020-04-08 08:51:53