Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Deszczowy kij.

Deszczowy kij.

Dzień dobry w piątek! Posłuchajcie opowiadania. Rodzice czytają :)

  

 „Czasem słońce, czasem deszcz” – opowiadanie Pani Muzyki (K. Szczerbakowska-Biniszewska według Programu Kraina Muzyki).

Dawno, dawno temu w Krainie Muzyki żyli szczęśliwi mieszkańcy. Codziennie świeciło słońce, wszędzie rosły nutki, a każdy mieszkaniec krainy grał na instrumencie, śpiewał i tańczył. Nawet psy zamiast szczekać gwizdały. Wszystkim żyło się miło, więc w Krainie Muzyki brzmiały same wesołe melodie. Do czasu! Pewnego dnia do wesołej Krainy przybyła smutna wróżka Kropelka. Pozazdrościła mieszkańcom szczęścia i wesołości, zrzuciła na całą krainę deszcz. Padał wiele dni i nocy, przez co nutki nie rosły już tak szybko, a mieszkańcy byli bardzo smutni. Zaczęli też grać smutne melodie .Na szczęście o smutnym losie muzyków usłyszała dobra wróżka – Pani Muzyka. Swoimi wesołymi czarami złagodziła smutne zaklęcie wróżki Kropelki. Od tej pory w Krainie Muzyki czasem świeci słońce, a czasem pada deszcz.

Po przeczytaniu tekstu rodzic zadaje dziecku pytania:

  • Jak nazywa się miejsce, o którym czytałam?
  • Dlaczego jej mieszkańcy na początku byli  bardzo szczęśliwi?    
  • Kto odwiedził krainę muzyki?
  • Jak dziś jest w krainie muzyki?

A może nauczycie  się piosenki „Kraina muzyki”?

 

 

A teraz zapraszam was do wykonania niezwykłego instrumentu.

Zaklinacz Deszczu, rainstick – kij deszczowy. ... Prawdopodobnie pierwsze zaklinacze deszczu wykonane zostały w Chile, jak głosi legenda, podczas długotrwałej suszy miejscowy szaman wymyślił zaklinacz deszczu, aby grając na nim prosić bogów o upragniony deszcz. Dziś można znaleźć kije deszczowe z Chile, Zambii, Ekwadoru. A ponieważ u nas ciągle susza proponuję wykonać taki instrument.

Przyda się tuba na dokumenty lub rolka po ręcznikach kuchennych, gwoździe, młotek, folia aluminiowa, ziarna kasz i ryżu (lub inne), papier do ozdoby i farby, sznurek, piórka, koraliki, papier do pieczenia, taśmy klejące kolorowe… Więc zamiast kaktusa (oryginalnego „materiału”, z którego wykonuje się kij deszczowy) wykorzystajmy to co mamy w domu. Pomiędzy metalowymi igiełkami gwoździ nabitych w ścianki tuby przesypuje się ziarno, a dźwięk przypomina padający deszcz…

Zobaczcie, jak należy wykonać ten instrument:

 

  

  

  

 

Do zobaczenia.

 

 

Data dodania: 2020-05-15 16:22:45
Data edycji: 2020-05-15 16:54:37
Ilość wyświetleń: 280

"Powiedz mi, a zapomnę.

Pokaż mi, a zapamiętam.

Pozwól mi zrobić, a zrozumiem"

Konfucjusz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej