O nas

Przedszkole nr 1 zlokalizowane jest z dala od ulicy w pięknym, zielonym zakątku Śródmieścia w sąsiedztwie Parku Mirowskiego. Można do nas łatwo dojechać z każdego zakątka stolicy.

Organem prowadzącym Przedszkole jest miasto stołeczne Warszawa; nadzór pedagogiczny sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty.

Przedszkole mieści się w jednopiętrowym, wolnostojącym budynku, w którym znajdują się cztery oddziały po 25 dzieci. Sale dydaktyczne są jasne i przestronne z bogatą bazą pomocy dydaktycznych, które pomagają w zaspokajaniu dziecięcych potrzeb rozwojowych. Przy każdej sali jest łazienka dla dzieci, a w młodszych grupach jest ona wyposażona także w brodziki z prysznicem. Przedszkole posiada salę gimnastyczno-widowiskową oraz gabinet specjalistów, w którym logopeda i psycholog pracują z dziećmi. Ogród przylegający do budynku jest podzielony na dwie strefy: dla dzieci najmłodszych i starszych. Każda część ogrodu wyposażona jest w nowoczesny sprzęt sportowy oraz miejsce do zabaw ruchowych i piaskownice. Altana i ławeczki pod drzewami zapewniają  chwile odpoczynku po intensywnych zabawach.

Przedszkole posiada samodzielną, nowoczesną kuchnię, w której przygotowywane są zdrowe posiłki: śniadanie, obiad i podwieczorek. Między posiłkami dzieci dostają surowe warzywa i owoce oraz mają stały dostęp do wody pitnej. Wyżywienie organizujemy w taki sposób, aby dziecko choć częściowo mogło je sobie samodzielnie komponować. Serwujemy wiele warzyw i owoców; dbamy o to, aby posiłki były dobrze zbilansowane i pozbawione produktów wysoko przetworzonych, aby było zdrowo, smacznie i kolorowo.

Nasza kadra to miły i przyjazny personel administracyjno-obsługowy oraz zespół nauczycieli z wysokimi kwalifikacjami w zakresie pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. To pasjonaci zamieniający salę przedszkolną w laboratorium, obserwatorium lub klub dyskusyjny.

Dzięki uważnym obserwacjom i doświadczeniu, potrafią zauważyć i zrozumieć indywidualne potrzeby każdego dziecka. Ścisła współpraca ze specjalistami (logopeda, psycholog) obecnymi w naszym przedszkolu pozwala na szybkie zdiagnozowanie deficytów i potrzeb każdego dziecka, co skutkuje właściwą pomocą w jego indywidualnym rozwoju zgodnie z wrodzonym potencjałem i możliwościami.

Od września 2017 roku przedszkole realizuje nową koncepcję pracy, której mottem jest „Pierwszy krok na drodze do gwiazd”. Jest ona skierowana na aktywność dziecka poprzez badanie, eksperymentowanie i odkrywanie, a przez to wyposażenie dzieci w wiedzę i umiejętności praktyczne niezbędne na kolejnych etapach życia w XXI wieku. Pracujemy metodą projektów badawczych, współpracujemy z Centrum Nauki Kopernik poprzez działanie Klubu Młodych Odkrywców. Odkrywamy i rozbudzamy talenty poprzez udział w różnorodnych konkursach i warsztatach. Chcemy przygotować dzieci do świata coraz bardziej zależnego od nauki i techniki funkcjonującego w oparciu o pracę zespołową i globalną sieć kontaktów.

Dzieci uczą się języka angielskiego zarówno w ramach podstawy programowej, jak i na bezpłatnych zajęciach dodatkowych. Realizujemy projekty międzynarodowe, dzięki którym dzieci dowiadują się o rówieśnikach z innych europejskich krajów i zaczynają rozumieć zasadność nauki tego języka.

Zajęcia rytmiczne odbywają się dwa razy w tygodniu dla wszystkich grup, a w starszych oddziałach odbywa się nauka królewskiej gry w szachy, która uczy logicznego myślenia, koncentracji uwagi i szacunku dla przeciwnika. Doskonale wprowadza w świat matematycznych wyzwań.

W Przedszkolu nr 1 panuje przyjazna dziecku atmosfera, dlatego nasi wychowankowie lubią tu przebywać i chętnie wracają do nas jako absolwenci, wolontariusze, czy kolejne pokolenie, które przyprowadza do przedszkola swoje pociechy.

Historia placówki:

Przedszkole zostało przekazane do użytku w roku 1969. Do 1992 roku przez 23 lata nosiło nazwę "Przedszkole Państwowe Nr 256", a od 01.09.1992 r. jesteśmy Przedszkolem Nr 1 w Warszawie. W roku jubileuszowym 2019 została zakopana w naszym ogrodzie „Kapsuła czasu”, która zawiera list do przyszłych pokoleń naszych Przedszkolaków.

W 1997 r. w przedszkolu przeprowadzono remont kapitalny, a w 2012 r. remont elewacji budynku.  W 2014 r. został przeprowadzony remont ogrodu, a w 2019 r. generalny remont kuchni wraz zapleczem. Zmieniamy się, aby jak najlepiej służyć kolejnym pokoleniom Warszawiaków.

Data dodania: 2020-01-09 23:01:19
Data edycji: 2023-11-22 12:31:23