Najlepiej jest u mamy.

Zabawa 1 „Zapach mamy”

Możecie przeczytać opowiadanie lub posłuchać ttps://vod.tvp.pl/video/czytanie-przed-spaniem,zapach-mamy,38993053

Zapach mamy

Jak ja nie lubię, kiedy mama gdzieś wyjeżdża. Dom bez mamy jest jakiś inny. A jutro znowu wyjeżdża na kilka dni – westchnąłem. – Więc jeszcze tylko dziś przytuli mnie przed snem, bo jutro… Nagle poczułem, jak w gar­dle rośnie mi wielka kula, a z oczu kapią łzy.

– Tomeczku, kochanie, wiem, że ci przykro, ale to tylko trzy dni. Tata i babcia wspaniale się tobą zaopiekują. A ja szybko wrócę i przywiozę ci jakąś pamiątkę z tej podróży. Obiecuję. No już uśmiechnij się do mnie, skarbie – szepnęła mama i przytuliła mnie mocno.

– Mamo, jak jesteś blisko, zawsze czuję taki ładny zapach. Poznałbym cię po nim wśród tysiąca innych mam – powiedziałem

– Tak pachną moje ulubione perfumy. Cieszę się, że ten zapach ci się podoba – powiedziała mama, uśmiechnęła się i wyszła z pokoju.

Po chwili wyskoczyłem z łóżka i pobiegłem do łazienki.

– Mam genialny pomysł. Gdzieś tu musi być… – mruknąłem, przeszukując półkę z kosmetykami mamy. – Ile tego tu jest – zdziwiłem się, przesuwając pudełeczka z kremami, szminki, tubki i pędzelki. Wreszcie trafłem na mały, śliczny fakonik i powąchałem go.

– Znalazłem, to te perfumy – odetchnąłem z ulgą. Potem poszedłem do kuchni i wybrałem trzy małe słoiczki po dżemie. Takie słoiczki babcia starannie umyła i przechowywała w kuchennej szafce.

Teraz do każdego słoiczka prysnę trochę tych perfum i szybko zakręcę wieczko. Będę miał w nich zapach mamy. Po jednym słoiczku na każdy wieczór; kiedy jej nie będzie – ucieszyłem się.

A kiedy w każdym słoiczku uwięziony był już piękny zapach, szybko schowałem je do swojej szafki i nareszcie mogłem zasnąć.

Tak jak przewidywałem, dni bez mamy, a zwłaszcza wieczory, zdawały się nie mieć końca. Ale najbardziej tęskniłem za nią, kiedy nadchodziła pora snu. Babcia czytała mi wtedy długą bajkę, a tata zawsze całował przed snem, ale kiedy tylko wyszli z pokoju, wyjmowałem z szafki słoiczek. Odkręcałem wieczko i zamykałem oczy. Otaczał mnie wtedy zapach, jakby ramiona mamy.

– Dobranoc mamusiu – szeptałem i dopiero wtedy nadchodził sen. Tak było przez dwa wieczory, ale trzeciej nocy długo nie mogłem zasnąć.

– Mama wraca jutro rano do domu. Pewnie jak się zbudzę, ona już tu będzie – cieszyłem się. Wreszcie usnąłem zmęczony, zaciskając w ręce słoiczek. Ale co to?! Mama jest zamknięta w moim słoiku! Puka paluszkiem w szklaną ścianę i chyba chce wyjść.

– Ojej, co ja zrobię z taką maleńką mamą? Mogę ją teraz wsadzić do któregoś z moich wyścigowych samocho­dzików, teraz się tam zmieści. A już na pewno uda mi się wepchnąć ją do mojej ulubionej koparki – pomyśla­łem.

Odkręciłem więc słoiczek i pomogłem mamie z niego wyjść.

Nagle poczułem zapach mamy i jej ręce na swojej buzi. Potem mama dała mi całusa. – Dzień dobry, kochanie! – to był jej głos. Obudziłem się i przetarłem oczy. – Mamo, ja ty szybko urosłaś – zawołałem.

– Coś takiego! Czyżbym się przez te trzy dni powiększyła? – zaśmiała się mama i położyła na poduszce piękny złoty gwizdek i następne autko do mojej kolekcji.

– Dziękuję, mamo! Jest super, szkoda tylko, że się już do niego nie zmieścisz – powiedziałem. – No, gdybym była taka mała, nie mogłabym zrobić ci omletów na śniadanie – uśmiechnęła się mama. – Hura! Omlety! – zawołałem, wyskakując z łóżka. Jak dobrze, że mama jest duża, wielka, ogromna! Tylko z czego się tak śmieje w tej kuchni?

Renata Piątkowska

Zabawa 2 „Perfumy”

Obejrzyjcie flakoniki z perfumami mamy i taty, wybierzcie te , które podobają Wam się najbardziej. Przygotujcie: różne aromaty, słoiczki, buteleczki, wodę przegotowaną, skórkę z cytryny i pomarańczy. Pomieszajcie składniki i skomponujcie wspólnie perfumy. Możecie też skorzystać z innej propozycji.

Zabawa 3 „Moja mama umie…”

Dokończcie zdanie i wymieńcie wszystko co potrafi Mama.

„Moja mama jest wesoła gdy…”

„Moja mama jest smutna gdy…”

„ Jestem smutny gdy…”

„Jestem wesoły gdy…”

Zabawa 4 „Pośpiewajmy razem”

Zaproś mamę do wspólnego śpiewania. Piosenka Moja mama

Zuzia

Zabawa 5 „Portret mamy”

Dzisiaj zabawimy się w malarzy- artystów. Posadźcie mamę na krześle lub fotelu i namalujcie jej portret. A po skończonej pracy obejrzyjcie film;  Jak narysować buzię? https://www.lulek.tv/vod/clip/jak-narysowac-buzie-szkolka-rysowania-dla-dzieci-z-lulektv-39

Zabawa 6 „Masażyk dla mamy”

Zaproponujcie mamie relaks, ułóżcie ją wygodnie i pomasujcie jej plecy wg instrukcji:

Placek mamy.

Mama placek ugniatała, (naciskamy plecy mamy płasko ułożonymi dłońmi)
wyciskała, wałkowała. (ściskamy mamę za boki, przesuwamy płasko obie dłonie jednocześnie)
raz na prawo, raz na lewo. (przesuwamy dłonie w odpowiednich kierunkach)
Potem trochę w przód i w tył,
żeby placek równy był.
Cicho… cicho… placek rośnie (nakrywamy mamę rękoma lub całym ciałem)
w ciepłym piecu u mamuni.
A gdy będzie upieczony (głaszczemy mamę po plecach)
każdy brzuch zadowolony.

Zabawa 7 „Dodatkowa”

Jeśli macie jeszcze siłę możecie wykonać zadania z kart pracy, a potem obejrzyjcie bajkę o niezwykłych zapachach wiosennej łąki  https://ninateka.pl/film/dziwne-przygody-kota-filemona-10