Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

„Moja rodzina”

„Moja rodzina”

„Moja rodzina”
Witam Was kochani! Wczoraj poświęciliśmy zajęcia tacie, a dzisiaj porozmawiamy nie tylko o tacie, ale o całej rodzinie. Z pewnością będziecie mieli dużo do opowiedzenia ☺ A więc zaczynajmy!


„Członkowie mojej rodziny” Myślę, że dobrze jest wiedzieć co nieco o swojej rodzinie. Czy Wy wiecie, kto należy do Waszej rodziny? Czym się zajmują Was rodzice? Co robi Wasze rodzeństwo? Jeżeli nie, to koniecznie zapytajcie o to Waszych najbliższych. Jak już porozmawiacie z nimi o swojej rodzinie, to posłuchajcie poniższego wiersza. Następnie spróbujcie dokończyć kilka zdań.

„Kim jestem?” – T. Fiutowska
Dla mamy jestem synem, dla taty też.
Dla Ciebie jestem bratem - to dobrze wiesz.
Dla prababci jestem prawnukiem.
Dla babci i dziadka wnukiem bez „pra”.
Kim jestem dla innych? Ha!
Dla Tomka jesteś kolega.
On dla Ciebie też. Dlaczego?
Nie mówi przecież do mnie kolego.
No wiesz?
Dla pani w przedszkolu jesteś starszym zuchem...
dobrze, że już dla nikogo
nie jesteś... maluchem.

o Mama i tata to moi…
o Dziadek i babcia to rodzice…
o Dla mamy i taty jestem…
o Dla dziadka i babci jestem…
o Mój tata dla mojej babci jest…
o Moja mama dla mojego dziadka jest…
o Tata mojej mamy to mój…
o Mama mojej mamy to moja…
o Siostra mojego taty lub mamy jest moją
o Brat mojej mamy lub mojego taty to mój…


Teraz już na pewno dokładnie wiecie, kto jaką rolę pełni w Waszej rodzinie. Wobec tego proponuję wykonanie drzewa genealogicznego. Co to takiego? To symboliczne drzewo, na którym umieszcza się rozwój danej rodziny. Na pniu i gałęziach umieszcza się imiona i nazwiska oraz fotografie lub rysunki osób należących do danej rodziny. Poniżej możecie zobaczyć przykładowe drzewa genealogiczne:
Aby stworzyć własne drzewa genealogiczne, możecie narysować drzewo a na gałęziach i pniu utworzyć tyle okienek, ilu członków rodziny na nich umieścicie. Możecie także skorzystać z wybranego gotowego szablonu. Przygotowałam dla Was kilka takich wzorów, które znajdziecie w załączniku „Drzewo genealogiczne – szablony”.


Poduszkowa gąsienica - gimnastyka
Zaproś do wspólnych ćwiczeń swoich najbliższych. Udanej zabawy!
• „Poduszkowa gąsienica” – rozgrzewka. Dziecko siada na poduszce z wyprostowanymi nogami, stara się naśladować ruchy pokazane w piosence – nagranie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=OLAv0NvyYLY
• Jeżeli ćwiczy więcej osób możecie usiąść jeden za drugim, tworząc gąsienice.
• „Marsz poduszek”. Marsz z poduszką zgodny z rytmem wystukiwanym przez dorosłego. Dziecko przekłada poduszkę na różne sposoby podczas marszu: z przodu, nad głową, nisko, wysoko.
• „Uwaga na poduszkę”- Ćwiczenia równoważne. Dziecko chodzi z poduszką umieszczona na głowie, stawiając kroki stopa za stopą i zachowując prawidłową postawę ciała.
• „Żonglerka” – Ćwiczenia stóp. Dziecko w siadzie podpartym stopami obejmują poduszkę, próbują unieść ją tak, aby nie spadła.
• „Rowerek” – Ćwiczenie mięśni brzucha. Dziecko leży na plecach, trzyma poduszkę – kierownicę i naśladuje jazdę na rowerze. Powtórzyć 3 razy.
• „Jazda na poduszce”- Ćwiczenie mięśni rąk. Dziecko leży na brzuchu na poduszce, na znak odpycha się rękami od podłogi próbując pokonać jak najdłuższy dystans..
• „Ćwiczenia oddechowe w staniu” – dziecko stoi w lekkim rozkroku. Wdech powietrza nosem z uniesieniem rąk z poduszką w górę, wydech ustami z powolnym opuszczaniem rąk z poduszką w dół.


Jeśli po południu będziecie mieli jeszcze ochotę na zabawy, to możecie wykonać kartę pracy „Członkowie rodziny – podpisy” i poćwiczyć czytanie. Zadanie polega na połączeniu danego członka rodziny z podpisem. Pokolorujcie także obrazki. PowodzeniaJeśli po południu będziecie mieli jeszcze ochotę na zabawy, to możecie wykonać kartę pracy „Członkowie rodziny – podpisy” i poćwiczyć czytanie. Zadanie polega na połączeniu danego członka rodziny z podpisem. Pokolorujcie także obrazki. Powodzenia

 

Data dodania: 2020-05-28 09:36:41
Data edycji: 2020-05-28 11:42:57
Ilość wyświetleń: 1573

"Powiedz mi, a zapomnę.

Pokaż mi, a zapamiętam.

Pozwól mi zrobić, a zrozumiem"

Konfucjusz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego