Zwierzęta leśne

Proponowane działania w ramach tematu:

Zwierzęta leśne – ciekawostki i wiadomości, które warto przekazać dzieciom:
• lisy to prawdziwe śpiochy – przesypiają nawet dziesięć godzin dziennie;
• jak na leśne zwierzęta lisy bardzo często odwiedzają miasta – nad ranem, choćby we Wrocławiu, na drogach biega ich naprawdę sporo;
• w sen zimowy zapada nie tylko niedźwiedź, ale i borsuk oraz jeż;
• wiewiórka nie hibernuje, wbrew ogólnemu przekonaniu – spędzie wiele czasu w dziupli, gdy jest mroźno, nie chcąc wychodzić, przysypia, ale nie jest to klasyczny “sen zimowy”;
• lisy to niezłe leniuszki – często unikają kopania własnych nor, zajmując nory borsucze (śpią wraz z borsukami lub przeganiają je!)
• wiewiórki to małe sklerotyczki – często zapominają, gdzie zakopały orzechy, ale… dzięki temu zasiewają nowe drzewa!
• naturalnym pożywieniem jeży nie są jabłka;
• zimą ptaki migrują do innych, cieplejszych krajów, są jednak też ptaki, które przylatują do nas – np. gil, sowa śnieżna;
• ptaki migrując wykorzystują wrażliwość na pole magnetyczne – niczym magnes w kompasie potrafią “wyczuć” gdzie jest północ, a co za tym idzie, wiedzą w którym kierunku zmierzać odlatując do ciepłych krajów.
W co się bawić, by podtrzymać leśny klimat?
• zabawy ruchowe inspirowane zwierzętami: zajęcze skoki, skradanie się jak lis;
• podchody – “Skradanie się jak lis”;
• “Zgubione orzechy” – poszukiwanie orzechów ukrytych przez wiewiórkę;
• “Stary niedźwiedź mocno śpi” – klasyka gatunku!
• kopanie lisiej norki w piaskownicy;
• konstruowanie karmnika dla ptaków;
• konstruowanie kompasu wyznaczającego północ, przy okazji rozmowy o migracji ptaków.
Zwierzęta leśne – puzzle doskonalące rozpoznawanie cyfr
Kolejne przygotowane zestawy to proste puzzle, dzięki którym przedszkolak utrwali wygląd cyfr. Puzzle zawierają trzy, cztery, pięć lub sześć.Proszę znaleść w zakładce.
Zwierzęta leśne – kolorowanki
Kolejna część to czarno-białe kolorowanki, przygotowane do pocięcia.Chcąc doskonalić percepcję wzrokową, po przedstawieniu wzoru, możemy zaproponować przedszkolakom stworzenie pięknych leśnych zwierząt od podstaw!

Data dodania: 2020-04-15 13:23:59
Data edycji: 2020-04-15 13:36:27