Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Zwierzęta egzotyczne cz 4

Zwierzęta egzotyczne cz 4

„Niezwykłe zwierzęta”.

  1. „Żyrafa”. Jest rekordzistką wśród zwierząt Ma najdłuższą szyję i najdłuższe nogi, jest też najwyższym ze zwierząt. Najwyższa żyrafa miała ponad 6m wysokości. Jeśli chcecie  wykonajcie metrową miarkę ze sznurka i sprawdźcie jak wysoka jest żyrafa. Przy tej wysokości żyrafy śpią przeważnie na stojąco ze względu na własne bezpieczeństwo. Zachęcamy do zaśpiewania piosenki „To żyrafa fa fa.”   you tube -Miś i Margolcia. Strona: #PiosenkiDlaDzieci #PiosenkiDoZabawy, tekst w załączniku.
  2. „Ryjówka”. Jest to najmniejszy ze ssaków - ryjówka etruska i ma  ok. 35-48 mm wielkości i waży ok 2,5 g. Jest bardzo ruchliwa i stale głodna,  zjada tyle pożywienia ile sama waży. Gdy brakuje jej pożywienia zapada odrętwienie podobne do hibernacji. Jest to zwierzę nocne i porozumiewa się za pomocą jakby ćwierkania. Zabawa „Ryjówka”. Dziecko biega jak najszybciej w miejscu, hasło ryjówka, zastyga bez ruchu. Zachęcamy do poczytania o niej i innych najmniejszych zwierzętach na stronie: http://www.kopernik.org.pl/wystawy/mikroswiat/ciekawostki/mikrostwory-czyli-najmniejsze-zwierzeta-swiata/
  3. „Wieloryby ” Wśród nich są największe  i najcięższe zwierzęta -  -płetwal błękitny. Może osiągać do 33 m długości i ważyć 200ton. Pływa z prędkością ok 35 km a potrafi wyrzucić w górę wodę na wysokość 15m. Musi wypłynąć na powierzchnię aby nabrać powietrza, i wpuszcza je  tworząc wielką fontannę wody. Są bardzo łagodne i wyglądają dostojnie w wodach mórz i oceanów. Zabawa „Wieloryb”. Potrzebne dwie osoby i koc. Dziecko układa się w kocu wygodnie, a pozostali uczestnicy zabawy trzymają końce koca i łagodnie kołyszą. Gdy dziecko woła wieloryb wszyscy nabierają powietrza, na chwilę wstrzymują oddech i bardzo powoli wypuszczają.
  4. „Węże ” Często mogą poruszać się w wodzie i na lądzie. O ich życiu dużo dowiedzieliśmy się na warsztatach organizowanych przez Fundację Szkatułka. Niektóre z  nich są najdłuższymi zwierzętami na świecie i  osiągają nawet do 7,5m. Praca plastyczna „Wąż”. Potrzebne, papier kolorowy, klej , nożyczki. Przygotuj dużo pasków kolorowego papieru, połącz je tak jak łańcuch choinkowy. Na końcu przyklej głowę, oczy, język i wąż gotowy.
  5. „Najszybsze zwierzęta” Są dwa :lądowe to gepard a powietrzne to sokół wędrowny. Sokół potrafi latać z prędkością 400km/h. Sokoły nie budują gniazd, osiedlają się wysoko wśród skał.  W PKiN zamieszkała para sokołów wędrownych.   Gepard może osiągnąć szybkość nawet do 120km/h i potrafi przyspieszyć w biegu jak prawdziwy kierowca rajdowy. Ma doskonały wzrok i z daleka widzi nawet małe obiekty. Podczas biegu wykorzystuje ogon jako ster. Zabawa: Jak najszybciej znajdź 5 różnic którymi różnią się dwa gepardy. Rysunki w załączniku: gepardy.
  6.  „Od najmniejszego do największego”. Wybierzcie 6-7 figurek, maskotek przedstawiających zwierzęta różnej wielkości, policzcie je  i spróbujcie ułożyć je od najmniejszego do największego. Potem odwrotnie od największego do najmniejszego. Możecie potem się pobawić się z rodzicami w „Zgadnij co zmieniło miejsce?” Jedna osoba ma zawiązane oczy a druga chowa zabawkę. Zachęcamy także do wykonania kart pracy z załącznika.
  7. „Inne niezwykłe zwierzęta.” Zapraszamy do stworzenia wspólnie książki o zwierzętach Jeżeli wy znacie inne zwierzęta, które są naj.. w swoim rodzaju, opowiedzcie w kilku słowach o nich, dlaczego wam się podoba. Poproście rodziców o zapisanie tego na pracy lub zrobienie zdjęcia i wysłanie na adres mailowy przedszkola wraz z dopiskiem Planeta Marzycieli. Czekamy na wasze listy do piątku. Z nadesłanych materiałów złożymy książkę. Dziękujemy i zapraszamy do wspólnej zabawy.
Data dodania: 2020-04-02 06:55:37
Data edycji: 2020-04-02 07:55:00
Ilość wyświetleń: 773

"Powiedz mi, a zapomnę.

Pokaż mi, a zapamiętam.

Pozwól mi zrobić, a zrozumiem"

Konfucjusz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejTłumacz języka migowego
Biuletynu Informacji Publicznej
Tłumacz języka migowego