Przygotowania do Świąt Wielkanocnych

Dzień dobry,

W tym tygodniu naszym tematem będą Święta Wielkanocne:

• Dowiecie się o zwyczajach i tradycjach związanych z tym świętem.
  • Będziecie rozwijać umiejętności matematyczne
  • Zapoznacie się z elementami kultury regionalnej, poznacie fajną piosenkę wykonaną w języku ... kaszubskim.
  • Dowiecie sie, dlaczego pielęgnowanie zwyczajów i tradycji jest ważne dla narodu
  • Poznacie tradycyjne potrawy wielkanocne
  • Będziecie doskonalić umiejętność głoskowania i dzielenia słów na sylaby

Oczywiście zajrzymy do Centrum Nauki Kopernik. Posłuchacie piosenek. Nie zabraknie też fajnych filmów.

Jest poniedziałek, 6 kwietnia 2020 roku.

Posłuchajcie teraz opowiadania, ale zanim zaczniecie słuchać, przygotujcie sobie kartkę i coś do rysowania. Słuchajcie uważnie, i narysujcie, kogo i w jakiej kolejności budziło Słoneczko.

Bajeczka Wielkanocna

Agnieszka Galica

Wiosenne słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęły wychylać się z pączków. - Jeszcze chwilkę, - mruczały wierzbowe Kotki - daj nam jeszcze pospać, dlaczego musimy wstawać?

A słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło: - Tak to już jest, że wy musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty.

Gdy na galęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotków, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka, i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się maleńki, żółciutki Kurczaczek.

Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką.  - Najwyższy czas - powiedziało - to dopiero byłoby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc.

Teraz Słońce zaczęło rozglądać się dookoła po łące, przeczesywało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę.

-Już czas, Wielkanoc za pasem - powiedziało Słońce, a co to by były za święta bez wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś.

-Kogo? Kogo? - dopytywał się Zajączek kicając po łące.

-Kogo? Kogo? - popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie.

-Kogo? Kogo? - szumiały rozbudzone, wierzbowe Kotki.

A Słońce wędrowało po niebie i rozglądało się dokoła, aż zanurzyło złote ręce w stogu siana i zaczęło z kimś rozmawiać.

-Wstawaj śpioszku - mówiło, - baś, baś, już czas, baś, baś.

A to "coś" odpowiedziało mu głosem dzwoneczka: dzeń - dzeń, dzeń - dzeń.

Zajączek z Kurczątkiem wyciągali z ciekawości szyje, a wierzbowe Kotki, pierwsze zobaczyły, że to "coś" ma śliczny, biały kożuszek i że jest bardzo małe.

Co to? Co to? - pytał Zajączek.

-Dlaczego tak dzwoni? - piszczał Kurczaczek.

I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego białego baranka ze złotym dzwonkiem na szyi.

-To już święta, święta, święta - szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę:

W Wielkanocny poranek

dzwoni dzwonkiem Baranek,

A Kurczątko z Zającem

Podskakują na łące.

Wielkanocne Kotki,

Robiąc miny słodkie,

Już wyjrzały z pączka,

Siedzą na gałązkach.

Kiedy będzie Wielkanoc

Wierzbę pytają.

Odpowiedzcie, proszę,  na moje pytania:

Kogo pierwszego obudziło Słoneczko? Kto był drugi?  Trzeci? Kogo ostatniego obudziło Słoneczko?  Dlaczego Słoneczko budziło bazie, kurczaczka, zajączka i baranka?

Jakie święta będziemy niedługo obchodzić? Jak przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych? Czy znacie jakieś zwyczaje związane ze Swiętami Wielkanocnymi?

Teraz postarajcie się wyraźnie wymówić te słowa:

• Słoneczko,
  • Zając
  • Kurczak
  • Baranek
  • Wielkanoc

Każde słowo podzielcie na sylaby i głoski, posłuchajcie, jaką głoskę słychać na początku wyrazu, a jaką na końcu.

Pierwsze słowo opracujemy razem:

Słoneczko

SŁO NECZ  -  KO,         S - Ł - O - N - E - CZ - K - O,   na początku słyszę S, a na końcu O.    Zrobione :-)

Następne słowa postarajcie się opracować samodzielnie. Powodzenia!

Posłuchajcie teraz piosenki  "Znaki Wielkanocy"  https://www.youtube.com/watch?v=OCmZrAz3t-U

A co słychać w Centrum Nauki Kopernik?  Tam zawsze dzieje się coś ciekawego. Na dzisiaj wybrałam dla Was film instruktażowy "Hologram w telefonie". Fantastyczna zabawa. Obejrzyjcie koniecznie.

Data dodania: 2020-04-06 01:58:03
Data edycji: 2020-04-06 04:40:41