Pisanki, kraszanki, malowane jaja

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, życzymy  Wam i waszym Rodzicom, aby ten wspólnie spędzony czas przepełniała nadzieja i miłość, oraz  żebyście znaleźli w sobie siłę, która pozwoli Wam pielęgnować i chronić te kruche uczucia.

Wesołego Alleluja!

Kochani,

dzisiaj jest piątek, 10 kwietnia 2020 r. Imieniny obchodzą: Michał, Apoloniusz, Makary, Afrykan, Ezechiel, Fulbert, Marek,

Grodzisław, Małgorzata, Notger, Paladiusz, Pompejusz i Terencjusz.

Przysłowie na dziś: " Jeśli w Wielki Piątek deszcz kropi - radujcie się chłopi".  Jak myślicie, dlaczego chłopi mają się radować (cieszyć) z tego, że w Wielki Piątek pada deszcz? Zastanówcie się. Szkoda, że nie mogę usłyszeć, co wymyśliliście.

Zaczynamy od ćwiczeń gimnastycznych:

• "Zgnieć śmieć" - poproście rodziców o starą gazetę. Usiądźcie w siadzie skrzyżnym (nóżki na kokardkę), i postarajcie się bosymi stopmi rozerwać gazetę na połowę, a następnie te dwie części rozerwijcie znowu na połowę. Każdy kawałek gazety zgniećcie w kulkę (ale stopami). Gotowe? Świetnie! teraz wyrzućcie kulki do kosza. Ale uwaga! Rzucajcie z odległości kilku kroków - w ten sposób ćwiczycie celność rzutów.
  • "Wiosenne leniuszki":
  • 1)   połóżcie się na plecach, ułóżcie ręce wzdłuż tułowia i zacznijcie powoli podnosić wyprostowane nogi do góry licząc przy tym    do 10. Ale nie spieszcie się, liczcie pomału. Powtórzcie ćwiczenie 4 razy.
  • 2)   Połózcie się na brzuchu, wyprostujcie nogi, ręce wyciągnijcie do przodu. Unieście ręce i nogi licząc przy tym do 10. Tym razem też się nie spieszcie. Powtórzcie ćwiczenie 4 razy.
  • "Chłodzenie gorącej zupy" - usiądźcie wygodnie, ułóżcie dłonie w kształt głębokiego talerza. Teraz nachylcie się troszkę nad nim i dmuchajcie, naśladując chłodzenie gorącej zupy. Za gażdym razem starajcie się wydłużyć czas wydechu.

Teraz usiądźcie wygodnie, i posłuchajcie bajki o pisankach, a później postarajcie się odpowiedzieć na moje pytania.

Podobała Wam się bajka? Teraz mam do Was kilka pytań, postarajcie się odpowiadać pełnymi zdaniami,dobrze?

Ile jajek zniosła kura? Dlaczego musiała zostawić swoje dzieci same? Dlaczego jajka uciekły?

Co przydarzyło się każdemu jajku?

Czy pamiętacie te słowa?  Jak myślicie, skąd się wzięły te nazwy?

• pisanka
  • drapanka
  • kraszanka
  • oklejanka
  • ażurki

Każde z tych słów podzielcie najpierw na sylaby, później na głoski, a na koncu powiedzcie, jaką głoskę słyszycie na początku i na końcu wyrazu. Przy dzieleniu na sylaby możecie pomagać sobie klaskaniem.

Już zrobione??? Brawo !!!!

Centrum Nauki Kopernik znowu Was zadziwi. Dzisiaj obejrzyjcie, jak można w domu zrobić ... wyrzutnię rakiet!!!

Mam nadzieję, że podobało się Wam dzisiejsze zajęcie. Pozdrawiam Was bardzo serdecznie!

Kasia

Data dodania: 2020-04-10 00:05:42