Gdzie znajdziemy książki?

Zabawa 1 „Księgarnia”

Są miejsca w których jest bardzo dużo książek. Możemy je kupić np. w księgarni. Jest bardzo dużo różnych księgarni. Niektóre przeznaczone są tylko dla dzieci. W każdej księgarni są działy z książkami o różnej tematyce: dla dzieci, dorosłych, przyrodnicze, naukowe, podręczniki itp. Są tam specjalne miejsca, kąciki do oglądania książek. Jeśli będziecie mieli możliwość wybierzcie się tam z rodzicami i kupcie razem jakąś książeczkę. Możecie też pobawić się w domu w księgarnię . I zamienić swój kącik książki w sklep z książkami.

Zabawa 2 „Biblioteka”

Innym miejscem, w którym jest mnóstwo ciekawych książek jest biblioteka. Książki z biblioteki się wypożycza i zwraca. Nasze przedszkole współpracuje z biblioteką nr 81 przy ul. Przechodniej 2 i jak będziecie już w starszych grupach na pewno się tam wybierzemy. W przyszłości możecie też z rodzicami zapisać się do takiej biblioteki i założyć specjalną kartę biblioteczną. A na razie zorganizujcie wypożyczanie książek w domu. Możecie obejrzeć też film: Czy to biblioteka? https://www.youtube.com/watch?v=VkFhIN2xMbk

Zabawa 3 „Książeczki małe i duże”

Wybierzcie z biblioteczki 5-6 książek różnej wielkości, tak aby były duże i małe. Spróbujcie ułożyć je w kolejności od najmniejszej do największej i odwrotnie. Zróbcie porządek w swojej biblioteczce i poukładajcie je wg wielkości. Sami ustalcie jaka kolejność będzie najlepsza.

Zabawa 4 „Szanujmy książki”

Przeczytajcie wiersz - Skarga książki" Jan Huszcza. Po jego wysłuchaniu zastanówcie się czy Wy zawsze szanujecie swoje książki i czy potraficie o nie dbać. Porozmawiajcie : Jak należy dbać o książki? Czy macie swoje zasady dotyczące korzystania z książek, jeśli nie to możecie je ustalić, pamiętajcie o czystych rękach i szanowaniu książek, oraz o odkładaniu ich na miejsce tak jak w naszym przedszkolu.

Jestem książką z dużej szafy.
Wszyscy mówią, żem ciekawa,
więc mnie ciągle ktoś pożycza,
lecz nie cieszy mnie ta sława.
Miałam papier bielusieńki,
ślady na nim Florka ręki.
Pozginał Jaś mi rogi,
Julek na mnie kładł pierogi.
Krzyś ze swym zwyczajem zgodnie,
trzymał mnie aż trzy tygodnie.
Narysował na okładce
Staś diabełka, małpkę w klatce.
Anka, Władka siostra mała,
ta mi kartki dwie wyrwała.
Cóż mi z tego, żem ciekawa,
dłużej żyć tak nie potrafię.
Nie będziecie mnie szanować,
to się na klucz zamknę w szafie.

Zabawa 5 „Nasze rączki”

Zróbcie odciski waszych rąk na kilku kartkach papieru. Kiedy wyschną weźcie kredki i flamastry i zamieńcie je w niezwykłe zwierzęta, postaci z bajek.

Zadanie 6 „Karty pracy”

Dodatkowo wykonajcie zadania z kart pracy. Możecie też obejrzeć sobie z rodzicami ciekawe bajki: Kopciuszek https://ninateka.pl/film/kopciuch-basnie-i-bajki-polskie lub

Zasady korzystania z książek https://www.youtube.com/watch?v=BehV1UbZXaE

Data dodania: 2020-05-05 07:58:37