Dbajmy o naszą planetę - Woda

Dzień dobry.

W tym tygodniu przypomnimy sobie dobre nawyki ekologiczne.

Nauczymy się dostrzegać ekologiczne problemy naszej planety oraz wskazywać przyczyny ich powstawania.

Poznamy zagrożenia dla środowiska przyrodniczego wynikających z niszczycielskiej działalności ludzi.

Mam nadzieję że wszystkim dzieciom miło minęły święta, a lany poniedziałek wywołał duży uśmiech. A jeśli już o wodzie, to posłuchajcie…

Czy wiecie, że woda zajmuje większość powierzchni ziemi?

To przede wszystkim morza, oceany, rzeki, stawy i jeziora.

Przypomnijcie teraz sobie nasz przedszkolny globus. Największa część wody to oceany.

Niestety, wody te nie nadają się do spożycia ze względu na swoje zasolenie.

Pozostałe zasoby wody ziemi to wody słodkie, jednak część z nich uwięziona jest w lodowcach i śniegach.

Tak naprawdę tylko 1% światowych zasobów wody to wody pitne. To bardzo mało.

Dlaczego należy oszczędzać wodę? Tak naprawdę niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jakim skarbem jest woda.

Czy potraficie sobie wyobrazić świat bez wody?

To prawda, bez wody nie ma życia.

Ten plakat podpowie wam jak ją oszczędzać.

Posłuchajcie teraz uważnie opowiadania " W poszukiwaniu wodu"

(nie siedzice długo przy komputerze, możecie teraz wygodnie położyć się łóżku)

Mam nadzieję, że wszystkim podobało się słuchowisko i dowiedzieliście jak można pomóc przyrodzie. Trzeba tylko bardziej ją poznać.

Rodzice.

W celu utrwalenia przekazu bajki „W poszukiwaniu wody” proponujemy przeprowadzić z dziećmi mały eksperyment, podczas którego dzieci same będą mogły wywnioskować, czy woda jest ważna dla żywych organizmów, a jeśli tak, to dlaczego. Eksperyment również uświadomi dzieciom, czemu powinniśmy dbać o wodę i ją oszczędzać.

Do trzech kubeczków wsypujemy do połowy ziemię. Do każdego wkładamy kilka nasionek i przysypujemy je ziemią.

Ziemię w dwóch kubeczkach podlewamy wodą.

Jeden z nich pozostawiamy w nasłonecznionym miejscu (np. na parapecie),a drugi umieszczamy w ciemnym  miejscu (np. w szafce lub schowku).

Trzeci kubeczek zostawiamy na parapecie, ale go nie podlewamy. Pilnujemy, żeby w dwóch kubkach ziemia pozostawała wilgotna. Trzeci kubek pozostawiamy nietknięty.

Po kilkunastu dniach sprawdzamy, w którym kubku wykiełkowały nasiona.

• Czy do wzrostu roślin potrzebne jest światło i woda, czy tylko woda?
  • Czy w suchej glebie coś wyrosło?
  • Czemu tak się stało?

Takie pytania pomogą dzieciom znaleźć właściwą odpowiedź, dlaczego woda jest tak ważna dla roślin, zwierząt i człowieka.

Drodzy rodzice, jeśli kiedykolwiek będziecie we Wrocławiu to  polecamy wizytę w Hydropolis. Jest  to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw. Świetne miejsce poznawcze dla dzieci!

Poza tym, jak zachęcić dziecko do picia nie słodzonej cukrem wody?

Data dodania: 2020-04-14 09:47:30
Data edycji: 2020-04-14 09:51:55