Brat i siostra

Dzień dobry,

Dzisiaj jest środa, 20 maja 2020 roku. Wczoraj był .... ,  a jutro będzie ........

Imieniny dzisiaj obchodzą: Bernardyn, Kolumba, Aleksander, Asteriusz, Anastazy, Bromir, Bronimir, Bronisąd, Dawid, Elfryda, Józefa, Karol, Rymwid, Saturnina, Talelusz, Teodor, Wiktoria.

Przysłowie na dziś:  "Gdy Bernard grzmi i deszczy, czerwiec z pogodą, a lipiec z wodą".

Dzisiaj obchodzimy:

• Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń
  • Światowy Dzień Metrologii  (sprawdźcie, coż to jest , ta metrologia. Bo nie chodzi tu o meteorologię)
  • Europejski Dzień Morza

Zacznijmy nasze spotkanie od zabawy ruchowej:

• "Powitanie" (zabawa wg. P. Dennisona) -  dzieci powtarzają, recytując treść:  "Na dziwnej Planecie Paula Dennisona, zabawni mieszkańcy tak się witają: jedną ręką za nos chwytają, drugą, po przeciwnej stronie ucha dotykają. Potem ręce zamieniają i ponownie się witają".

• "Słonko się schowało"  - 1. Słonko się schowało - dziecko skulone w przysiadzie. 2. Słonko wschodzi coraz wyżej, wyżej - dziecko powoli wstaje, prostuje się aż do stania z wyciągniętymi ku górze rękami którymi zatacza duże koła.

• "Zbieramy kwiatki na bukiet dla mamy" - osoba dorosła podaje iość kwiatów potrzebnych do bukietu, dziecko spaceruje po pokoju i zbiera kwiaty głośno licząc. Gdy bukiet jest gotowy, dzieckostajena palcach, unosząc wysoko rękę z bukietem. Zabawę można powtórzyć, zmieniając ilość kwiatów w bukiecie.

Dzisiaj będziemy rozmawiali o rodzeństwie. Wiem, że nie każdy ma siostrę lub brata, ale to chyba nie przeszkadza, żebyśmy omówili ten temat.  Mam do was dużo  pytań:

-Czy macie rodzeństwo? Czy jest to siostra, czy brat? Czy są oni starsi, czy młodsi? Czy dobrze jest mieć rodzeństwo?

Odpowiedzcie na te pytania, uzasadnijąc swoją wypowiedź. A ci, którzy jeszcze nie mają rodzeństwa, niech pomyślą i też odpowiedzą, czy chcieliby mieć rodzeństwo i dlaczego.

Posłuchajcie teraz piosenki "Zabiorę brata na koniec świata"

A Wy dokąd chcielibyście zabrać swoje rodzeństwo? Na ciekawą wyprawę w góry? A może na wspólne poszukiwanie skarbów?

Zastanówcie się i opowiedzcie o tym rodzeństwu, albo rodzicom.

Jest też piosenka o siostrze. Posłuchajcie.

Czy każda siostra jest królewną? Myślę, że to zależy tylko od Was, jeżeli tylko będziecie ją traktowali "po królewsku".

"Po królewsku", czyli jak???  Zastanówcie się. Podpowiem tylko, że nie chodzi tu o przynoszenie darów i noszenie siostry na rękach. Chodzi o ......  Tak! Wzajemne traktowanie się z szacunkiem. Widzicie, jakie to proste?

Posłuchajcie teraz krótkiego wiersza, który napisała dziewczynka niewiele starsza od Was. nazywa się Wiktoria Kubacka i ma 11 lat.

"Mój świat"

Mama, siostra, brat i ja, to mój mały świat.

Dużo słońca, czasem grad,

chcę w nim żyć sto lat.

Małego pieska w nim mam,

który przy mnie nie jest sam.

Są też przyjaciele, a ich mam wiele.

I tak właśnie wygląda świat,

W którym chcę żyć nawet tysiąc lat.

Poszukajcie w tekście wiersza słów, które:

• rozpoczynają się głoską s,
  • kończą się głoską e.

Policzcie też, ile jest słów w wierszu. - To jest zadanie dla chętnych dzieci.

Czy potraficie policzyć wszystkie figury geometryczne, które są na tym obrazku? Wiem, że potraficie. Zaczynajmy!

Nie trzeba drukować kartki z tym zadaniem. Wystarczy, że narysujecie wszystkie 4 figury geometryczne i obok nich wpiszecie liczbę.

Centrum Nauki Kopernik jak zwykle, ma dobre propozycje na spędzenie czasu. Dzisiaj - jak zrobić las w słoiku.

I to już wszystko na dziś, bawcie się dobrze i pamiętajcie o myciu rąk po każdej zabawie czy zajęciu.

Pozdrawiam Was serdecznie

Kasia