100 lat, 100 lat

Dzień dobry.

Dziś książka ma swoje święto. 23 kwietnia obchodzimy Dzień Książki. Wypadałoby zaśpiewać głośno 100 lat książko. Ale może by się pogniewała, bo książka ma dużo więcej lat.

Najstarsza zachowana książka drukowana (druk wykonywany na zasadzie pieczęci) została wykonana w Chinach w 868 roku przez pierwszego w dziejach znanego z nazwiska drukarza Wang Czi. Jest to tak zwana „Diamentowa Sutra” z fragmentem buddyjskiego wykładu religijnego (buddyjska „sutra” znaczy „kazanie”).

A tak wyglądały książki, które znaleziono w piramidzie – pochodzą z XXV wieku przed naszą erą.

Nie są podobne do współczesnych książek. Inaczej wygląda też książka dla osób niewidzących. Druk dla niewidomych umożliwiający czytanie dotykiem został wynaleziony przez L. Braille’a w 1825 r.

Więcej informacji o książkach znajdziecie na stronie Przedszkolankowo:

A teraz pora na zabawę!

Gimnastyka

Prawa noga, wypad w przód,
a rękoma zawiąż but.
Powrót, przysiad, dwa podskoki,
w miejscu bieg i skłon głęboki.
Wymach rąk w tył i do przodu
Już rannego nie czuć chłodu.

„Gdzie są rymy?”- zabawa słowna. Rodzic mówi dziecku krótkie rymowanki, a dziecko wskazuje wyrazy rymujące się. Następnie dziecko wymyśla swoje wyrazy rymujące się.

Koło rzeczki chodzi kaczka,

Jest zmęczona nieboraczka.

Baran zjada smaczną trawę

Ma ochotę na zabawę.

Krasnoludki podskakują

Zaraz obiad przygotują.

Wskaż, które wyrazy się rymują: koń- zegarek- słoń, sowa- kamień- głowa, szyba- ryba- tygrys, mapa- noga- kapa itp.

Zabawa językowa twórcza „Co było dalej?”- Rodzic czyta lub opowiada dziecku wybraną baśń lub bajkę. Zadaniem dziecka jest wymyślenie zakończenia innego niż w tej bajce.

„Bajkowe zagadki”

• Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotkali chatkę zrobioną z pierniczka?
  • Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami żyła sobie królewna z krasnoludkami. Czy już wiesz, kto w tej chatce mieszka? No przecież, to proste! To................................
  • Jaka to dziewczynka ma roboty wiele, a na pięknym balu gubi pantofelek?
  • To bardzo znany miś, którego przyjacielem jest chłopiec - Krzyś. Czerwony kubraczek, wesoła mina, od zjedzenia miodu każdy dzień zaczyna.
  • Była królewną, w lesie mieszkała i krasnoludkom pomagała.

Na koniec proponuję wypełnienie kart pracy:

Miłego dnia, miłej pracy.

Do jutra.

Data dodania: 2020-04-23 08:35:46